Ministri Pacolli reagon ndaj deklaratës së Don Shan Zefit/ Pacolli: Shumica muslimane nuk përbën problem në raportet me Vatikanin

Prishtinë – Deklaratat e pardjeshme të Don Shan Zefit kanë ngjallur mjaft reagime në Kosovë. Pyetje së gazetares se përse Vatikani nuk e

Continue Reading

Protesta antiqeveritare në Beograd/ Liria e medias në rrezik

Beograd- Mijëra persona janë mbledhur dje në kryeqytetin e Serbisë, në protestat që filluan për më shumë se një vit kundër qeverisë së Serbisë.

Continue Reading

Sterilizimi me PPP/ Shteti do të paguajë 5 milionë euro plus

Në një raport të fundit për zbatimin e kontratës koncesionare për sterilizimin, Ministria e Financave ka pranuar se risku i financimit është

Continue Reading

Vatikani vonon njohjen e pavarësisë së Kosovës, e konsideron vend mysliman/ Don Zefi: Ndikimi i Serbisë e Rusisë në proces e ka bërë të vetën.

Vikari Gjeneral i Dioqezës Prizren-Prishtinë, Don Shan Zefi, në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala ka folur për qëndrimin e Vatikanit

Continue Reading

OKB-ja dënon fuqimisht Mianmarin për keqtrajtim të muslimanëve rohingia

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi dje një rezolutë që dënon me forcë abuzimet e të drejtave të njeriut kundër myslimanëve rohingia të

Continue Reading

Maqedonia e Veriut/ Lajmi i fundit: Oliver Spasovski zgjidhet kryeministër i Qeverisë teknike

Kryetari i LSDM-së dhe njëherazi kryeministri i vendit, Zoran Zaev, pas mbledhjes së Kryesisë së partisë tha se gjatë mbledhjes kanë vendosur që

Continue Reading

Ndihmat për tërmetin/ Populli turk dhe qeveria e tij do të jenë gjithmonë pranë popullit shqiptar

Turqia përmes institucioneve të saj vazhdon të ofrojë ndihma dhe mbështetje për Shqipërinë në fusha të ndryshme, sidomos  pas tërmetit që goditi

Continue Reading

Kina arreston turistë e gazetarë malaizianë pas “faljes pa leje” në një xhami ujgure

Një grup turistësh nga Malajzia u arrestuan dje për faljen “pa leje” në një xhamie ujgure në provincën veri-perëndimore të Kinës, në Xinjiang,

Continue Reading

Rreziku i ndërhyrjes së Rusisë në Libi

Prirja e Moskës për të qenë aktor vendimtar në politikën libiane sjell me vete rrezikun e ndikimit të Rusisë në çështje të tilla, si furnizimi me

Continue Reading

MALI I ZI/ MIRATOHET LIGJI. SHQIPTARËVE IU LEJOHET PËRDORIMI I SIMBOLEVE

Me 41 vota pro, Kuvendi i Malit të Zi miratoi projektligjin për përdorimin dhe shfaqjen publike të simboleve kombëtare, raporton RTK. Për votuan

Continue Reading