Indinjata moderne dhe sfidat e klerikëve

Agim Baçi Situata të papritura si tërmeti i fortë që shkundi Shqipërinë një muaj më parë, sjellin brenda diskursit të komunikimit në shoqëri edhe

Continue Reading

India shton masat e sigurisë me rastin e faljes së xhumasë

Autoritetet indiane shtuan sot masat e sigurisë në qytetet kryesore dhe ndërprenë shërbimet e kompanive celulare në disa vende, përpara

Continue Reading

Ambasada turke vazhdon ndihmat pas tërmetit të 26 nëntorit/ Yanılmaz: Edhe pse ka kaluar një muaj, përsëri ka nevojë për ndihma

Tiranë – Sekretaria për Çështjet Fetare pranë Ambasadës së Turqisë në Tiranë shpërndan ndihma për familjet e prekura nga tërmeti i 26

Continue Reading

Kryediplomati izraelit/ Katz: Tel Avivi do t’i kthehet “politikës së vrasjeve”

Ministri i Punëve të Jashtme i Izraelit, Yisrael Katz, ka deklaruar se Tel Avivi do të kthehet në “politikën e vrasjeve” kundër

Continue Reading

Kuvajt/ Deputetët thirrje qeverisë t’i ndihmojë ujgurët dhe muslimanët e Indisë

Ligjvënësit e Kuvajtit i kanë bërë thirrje qeverisë së tyre të ndërhyjë për të ndaluar përndjekjen e muslimanëve në Turkistanin Lindor dhe Indi,

Continue Reading

Aleanca e Teatrit i përgjigjet Bashkisë/ Ne nuk harrojmë, as nuk dorëzohemi

Tiranë – Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i përgjigjet përmes nje komunikate kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, lidhur me deklaratat e

Continue Reading

Mali i Zi/ Parlament, projektligji për lirinë dhe fenë. Deputeti serb kërcënon me luftë

Në Mal të Zi po diskutohet për projektligjin për liri dhe fe. Kjo ka shkaktuar turbullira në Parlament. Podgoricë – Pasi që minoriteti serb

Continue Reading

Konstituohet Kuvendi i Kosovës/ Glauk Konjufca zgjidhet kryetar i Kuvendit

Prishtinë- Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, është zgjedhur kryetar i Kuvendit të Kosovës. Pasi deputetët dhanë

Continue Reading

Kina do të rishkruajë Kuranin, por botimet do të përkthehen, korrektohen e redaktohen sipas besimeve të Partisë Komuniste

Botimet nuk duhet të kenë asnjë përmbajtje që bie në kundërshtim me besimet e Partisë Komuniste, thuhet sipas një zyrtari të lartë kinez.

Continue Reading

Vazhdojnë bastisjet e hebrenjve fanatikë në Kompleksin Al-Aksa

Dhjetëra hebrenj fanatikë, të shoqëruar nga policia izraelite, hynë në oborrin e Kompleksit të Xhamisë Al-Aksa në zonën e qytetit të vjetër të

Continue Reading