Muslimani legjendë i regbisë refuzon kontratën 10 milion dollarë për hir të besimit Islam

Ylli mysliman i regbisë, Sonny Bill Williams, ka refuzuar të veshë kostumin sportiv me një logo të sponsorizuar nga një firmë bastes, për shkak

Continue Reading

Ligji antishpifje/ Në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, Këshilli i Europës i kërkon mendim Komisionit të Venecias

Komiteti i Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës i kërkoi Komisionit të Venecias të hartojë një opinion ligjor për

Continue Reading

Universiteti i Harvardit e rendit Kur’anin si librin me të mirë për Drejtësinë

Universiteti i Harvardit citon Kur’anin me fjalët e tij hyjnore, i cili është shpallja e fundit siç besohet nga ne, muslimanët. Allahu e ka

Continue Reading

Protesta në Beograd për shkak të nivelit të lartë të ndotjes së ajrit

Protestues të shumtë dolën dje në rrugët e Beogradit për të kërkuar nga qeveria serbe të miratojë masa shtesë për mbrojtjen e popullatës nga

Continue Reading

Trupat izraelite vrasin fotografin britanik në Gaza

Për të fshehur krimet e tyre, trupat pushtuese izraelite vranë fotografin britanik Tom Hurndall, 22 vjeç, në Rripin e pushtuar  të Gazës

Continue Reading

Kërcënimet e ultranacionalistëve serbë: Nëse kemi fat, do t’ua bëjmë sërish si në Reçak.

Masakra e Reçakut përbën një prej ngjarjeve më të rënda që ka ndodhur gjatë luftës në Kosovë, raporton “Kosova Post” Kriminelët serbë

Continue Reading

Emiratet e Bashkuara Arabe penguan armëpushimin në Libi

Tripoli –Presidenti i Këshillit të Lartë Shtetëror të Libisë, Khalid al-Mishri, deklaroi se Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) janë penguesit

Continue Reading

Deutsche Welle/Gjermani: 10 vjet nga publikimi i abuzimeve seksuale në kishë

“Kur shikoj të kaluarën dhe bëj një retrospektivë, e kuptoj se vërtet nuk kam pasur fat. Kam qenë në vendin e gabuar në kohën e

Continue Reading

Konflikti libian/ Çaushoglu: Turqia e bëri pjesën e saj për paqen dhe armëpushimin në Libi

Kajro- Disa orë pasi fati mbi armëpushimin në Libi u vë në dyshim meqë njëra palë u largua nga marrëveshja, ministri i Punëve të Jashtme i

Continue Reading

Egjipt, Gjendja e jashtëzakonshme zgjatet për të 11-tën herë

Kajro – Gjendja e jashtëzakonshme që zbatohet në Egjipt që nga viti 2017, është zgjatur edhe për tre muaj të tjerë duke filluar nga 27

Continue Reading