DURRESI SIPAS MEJE NE TRE FJALI

FATMIR BAÇI Ne pervojen time qe nga femijeria e ne vazhdim, Durresi eshte qyteti me i çuditshem, ku ne çdo premise qe paraqitet si kushtezuese

Continue Reading

Topi i Ramazanit në Sarajevë

Përgatiti: Roald A. HYSA Një atmosferë e veçantë mbizotëron gjatë muajit të Ramazanit në Sarajevë, ku nga maja e kodrës Zuta Tabija, topçiu

Continue Reading

Liga Arabe paralajmëron kundër përshkallëzimit në Liban

Liga Arabe ka paralajmëruar për “rrëshqitjen e Libanit drejt të panjohurës” pas përleshjeve të përgjakshme midis ushtrisë dhe

Continue Reading

SHBA dënon sulmin vdekjeprurës terrorist të YPG/PKK-së në Afrin

SHBA ka dënuar sulmin terrorist të YPG/PKK-së në Sirinë veriperëndimore ku mbetën të vrarë të paktën 40 civilë, duke përfshirë 11 fëmijë.

Continue Reading

COVID-19 ka vrarë më shumë amerikanë sesa lufta e Vietnamit

Si pasojë e pandemisë së COVID-19 në SHBA kanë vdekur më shumë njerëz sesa amerikanë në luftën e Vietnamit. Në SHBA që nga fillimi i epidemisë së

Continue Reading

Kryeministri britanik Johnson bëhet baba për herë të gjashtë

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson i cili ditë më parë filloi punën pas trajtimit nga koronavirusi i ri (COVID-19) është bërë baba

Continue Reading

Shifra e vdekjeve nga koronavirusi në SHBA mund të jetë më e lartë se ajo zyrtare

Gazeta amerikane “New York Times” pretendon se shifra e vdekjeve nga koronavirusi i ri në SHBA mund të jenë shumë më e lartë nga

Continue Reading

Ish-kreu i inteligjencës saudite mohon “dorën e huaj” në vrasjen e Faisal-it

Ish-shefi i inteligjencës saudite ka thënë se vrasja e mbretit Faisal ishte një akt i hakmarrjes personale dhe nuk ka pasur përfshirje të ndonjë

Continue Reading

Iran, që nga shfaqja e COVID-19 rreth 800 të vdekur nga helmimi me alkool

Së paku 796 persona në Iran kanë vdekur si pasojë e helmimit nga pijet alkoolike të falsifikuara që shiten në tregun e zi, për të cilin sipas

Continue Reading

Lëvizja e lirë dhe kafenetë e improvizuara si opozitarizëm ndaj keqmenaxhimit të COVID-19

Nga Roald A. HYSA Në fillim të javës të gjitha rrugët e Tiranës u mbushën plot me njerëz që lëviznin qoftë në këmbë apo me makina për të kryer

Continue Reading