Turqia kritikon deklaratat e Greqisë për Shën-Sofinë…

Turqia reagoi ndaj deklaratave të Greqisë në lidhje me Shën-Sofinë. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Turqisë, Hami Aksoy për deklaratat e

Continue Reading

Covid-19/ 15 raste të reja në vendin tonë, po kaq të shëruar në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 15 raste të reja me koronavirus, njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Megjithatë, këtë të

Continue Reading

BeH, Kryeministri i Federatës Novaliç dhe dy të tjerë të dyshuar për vepra penale

Prokuroria e Bosnjës dhe Hercegovinës (BeH) ka kërkuar masën e paraburgimit për Kryeministrin e Federatës Fadil Novaliç, Drejtorin e

Continue Reading

Doktrina e sigurisë së Turqisë…

Analizë e e Can Acun, ekspert i marrëdhënieve ndërkombëtare dhe politikave të jashtme pranë Fondacionit për Kërkime Politike, Ekonomike dhe

Continue Reading

Trashëgimi e betonizuar

Nga dr. Eduart CAKAJ Muri antik i Durrësit, tyrbeja e Kapllan Pashës në Tiranë, tani edhe simboli i kryeqytetit, Kulla e Sahatit.Të gjitha këto

Continue Reading

Ushtria e SHBA pritet të zbarkoj në rrugë…

Presidenti amerikan, Donald Trump ka vendosur ushtrinë në gatishmëri. Ushtarët nga Fort Bragg në Karolinën e Veriut dhe Fort Drum në New York

Continue Reading

h. Fatmir Latifajt i nxjerrin një copë granatë nga goja

Shumë hoxhallarë kanë marrë pjesë në luftimet për shkëputjen e Kosovës nga ish-Jugosllavia dhe nga dominimi serb, ku një ndër ta është edhe hoxha

Continue Reading

Rexhepi jep dorëheqjen e parevokueshme dhe ka nisur diskutimi publik për pasuesin e tij

Sulejman Rexhepi largohet përfundimisht nga drejtimi i BFI-së dhe këtë ai e ka bërë të ditur në njoftim për shtyp, ku ka shpallur “dorëheqjen e

Continue Reading

Rrezikshmëria e “Skënderbeut politik”…

Nga Marlind Laçi Debati mbi Skënderbeun dhe sot e kësaj dite është një nga debatet më të nxehta dhe më të artikuluara në qarqet shkencore dhe

Continue Reading

Kurti reagon ndaj vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, në një reagim ndaj vendimit nga Gjykata Kushtetuese ka thënë se ajo e zhvlerësoi veten dhe u

Continue Reading