SHBA, 3 të tjerë të vdekur dhe qindra të evakuar shkaku i zjarreve në Kaliforni

Tre persona të tjerë kanë vdekur nga zjarret pyjore që kanë kapluar Kaliforninë dhe fqiun e tij në veri, si dhe rreth 1.200 banorë janë evakuar.

Continue Reading

Dita e dytë e grevës së naftëtarëve të Ballshit, asnjë reagim zyrtar

Në Ballsh nuk ka asnjë lëvizje sa i takon zgjidhjes së hallit të vjetër të punonjësve të Rafinerisë së Përpunimit të naftës. Dhjetë punonjës të

Continue Reading

Reshjet evidentojnë problemet në rrugë

Çdo herë pas shirave, në segmente të caktuara të rrugës Kukës- Shishtavec, ka shkarje masive të inerteve e gurëve. Bllokimet e herëpashershme e

Continue Reading

Gjykata maqedonase dënon sërish Nikola Gruevskin, edhe 1.6 vite burg të tjera

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski shpallet fajtorë për rastin “Shuplakat”. Gruevski dënohet me një vit e gjysmë burg,

Continue Reading

Konflikti Armeni-Azerbajxhan, Merkel bën thirrje për bisedime

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, diskutoi rreth situatës në Malësinë e Karabakut me Presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev dhe

Continue Reading

Konflikti Armeni-Azerbajxhan ka rrënjë të thella

Përshkallëzimi i përplasjeve ndërkufitare përgjatë kufirit Armeni-Azerbajxhan është ringjallja e fundit e një konflikti të gjatë midis dy vendeve

Continue Reading

Kosovë, samit kundër diskriminimit të komunitetit Romë, Ashkali, Egjiptian

Zëri i Romëve, Ashkalive dhe Egjiptianëve ka organizuar për herë të parë në Kosovë “Samitin për Antigjipsizëm” me qëllim luftimin e

Continue Reading

Mbyllja e medreseve të lidhura me organizatën terroriste Gylen

Nga: Floriar Arapi Disa ditë pas takimit që kreu me presidentin Erdogan në Turqi, kryeministri Rama mbylli disa shkolla të organizatës terroriste

Continue Reading

Sudan, numri i të vdekurve nga përmbytjet shkon në 138

Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Sudan, shkaktuar nga reshjet e fuqishme të shiut, është rritur në 138, bëri të ditur Ministria e Brendshme.

Continue Reading

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

Continue Reading