Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë: 11 humbje jete dhe 901 raste të reja në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 901 raste të reja me koronavirus, nga 3864 testime të kryera.

Harta e të infektuarve – 274 raste në Tiranë, 57 raste në Durrës, 48 raste në Vlorë, 44 raste në Shkodër, 42 raste në Elbasan dhe Sarandë, 40 raste në Lezhë, 29 raste në Lushnje, 28 raste në Kavajë, 25 raste në Krujë, 20 raste në Fier, 18 raste në Gjirokastër, 17 raste në Mat, 16 raste në Kukës, 15 raste në Korçë, 14 raste në Kurbin, 13 raste në Berat, 12 raste në Librazhd, 11 raste në Tepelenë, 9 raste në Dibër dhe Gramsh, 8 raste në Pogradec, Divjakë, Kuçovë, Patos, 6 raste në  Mallakastër, Kamëz, Skrapar, 5 raste në Rrogozhinë, Delvinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Bulqizë, 4 raste në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Peqin, 3 raste në Devoll, Mirditë, Roskovec, Shijak, Cërrik, Poliçan, 2 raste në Belsh, Himarë, Kolonjë, Klos, Vorë, 1 rast në Has, Memaliaj, Maliq.

11 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë 24 orëve të fundit.

Bëhet fjalë për 4 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Bulqiza, 1 qytetar nga Cërrik, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Korça të moshave 48-80 vjeç.

Ndërsa, 507 qytetarë janë shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit.

Krahasuar me një ditë më parë, kemi rritje të rasteve të reja dhe viktimave. Dje u shënuan 896 infektime dhe 8 të vdekur.

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

3864 testime të kryera – Janë kryer 3864 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 901 qytetarë.

507 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 507 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 46,927 që nga fillimi i epidemisë.

287 të shtruar në spitale – Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 287 pacientë, 20 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

11 viktima – 4 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Bulqizë, 1 qytetar nga Cërrik, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Korça të moshave 48-80 vjeç.

COVID-19 – Statistika (30 Janar 2021)
Raste të reja ditore       901
Të shëruar në 24 orë     507
Të shtruar në spitale     287
Humbje jete në 24 orë  11
Testime ditore              3864

Testime totale            355,349
Raste pozitive             77,251
Raste të shëruara       46,927
Raste Aktive                28,955
Humbje jete                 1369

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 16647
Fier  2225
Durrës  1604
Shkodër  1424
Elbasan  1394
Vlorë   1303
Lezhë 1035
Korçë    913
Berat  909
Gjirokastër 595
Dibër  447
Kukës 459