Mali i Zi heq taksën kufitare prej 15 euro ndaj Kosovës

Mali i Zi ditën e djeshme ka vendosur të heqë taksën kufitare me Kosovën. Mediat kosovare, bëjnë me dije se tani qytetarët e Kosovës mund të

Continue Reading

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë: 5 humbje jete dhe 108 raste të reja në 24 orët e fundit

Janë kryer 2808 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 108 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 28

Continue Reading

Shqipëri, TIKA shpërndan ndihma për fëmijët jetimë

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) vazhdon të shpërndajë ndihma në Shqipëri për familjet në nevojë me rastin e muajit të

Continue Reading

Turqia kërkon nga Izraeli të mos pengojë zgjedhjet në Palestinë

Turqia i bëri thirrje qeverisë izraelite t’i japë fund “qëndrimit të saj pengues” dhe të lehtësojë zgjedhjet palestineze.

Continue Reading

BE-ja thirrje Izraelit për të lejuar mbajtjen e zgjedhjeve në Palestinë, përfshirë Kudsin Lindor

Bashkimi Evropian (BE) u bëri thirrje autoriteteve izraelite të lehtësojnë mbajtjen e zgjedhjeve në territoret palestineze, përfshirë Kudsin

Continue Reading

Shpërthime në Jemen, vriten 5 fëmijë

Pesë fëmijë kanë humbur jetën në dy shpërthime të ndryshme në qytetet Hudejde dhe Taiz në Jemen. Në një deklaratë me shkrim nga Misioni

Continue Reading

Mahmoud Abbas: Pa Kudsin nuk mbajmë zgjedhjet

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas vendosi të enjten të shtyjë zgjedhjet parlamentare të planifikuara për 22 maj. Duke potencuar si arsye

Continue Reading

SHBA-ja synon të ndalojë cigaret me mentol dhe purot e aromatizuara

SHBA-ja do të synojë të ndalojë cigaret me mentol dhe purot me aromë vitin e ardhshëm, njoftoi Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA).

Continue Reading

Drejtuesja e misionit të ODIHR: Administrata u përdor për fushatë elektorale

Drejtuesja e misionit të OSBE/ODIHR, Ambasadorja Urszula Gacek e quan shqetësues keqpërdorimin e burimeve të administratës për zgjedhjet. Në një

Continue Reading

Ekspertët e Vjenës: 500 mijë shqiptarë emigruan gjatë viteve 2010-2019

Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përllogariti se nga viti 2010 deri në vitin 2019 janë larguar nga Shqipëria në emigracion

Continue Reading