Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë: 1 humbje jete dhe 92 raste të reja në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 92 raste të reja me koronavirus nga 2851 testime dhe 1 viktimë Harta e të prekurve – 24

Continue Reading

Talebanët pushtojnë provincën Baghlan në Afganistanin verior

Zyrtarët afganë kanë bërë të ditur se përplasjet në rritje midis talebanëve dhe forcave qeveritare afgane rezultuan me pushimin e provincën

Continue Reading

Turqia teston me sukses motorin vendas për tanke

Turqia ka testuar me sukses motorin e saj të parë të tankeve të prodhuar në vend me 1500 fuqi kuajsh, me emrin Batu, njoftoi kreu i Autoritetit

Continue Reading

Çavuşoğlu: Diskutimet për dokumentet “non papers” të rrezikshme për të gjithë Evropën

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, lidhur me dokumentet joformale (non papers) që qarkullojnë për unitetin territorial të Bosnjë e

Continue Reading

Një grua në Mali lind nëntënjakë

Një grua e re nga Mali solli në jetë në mënyrë të sigurt nëntë foshnje në të njëjtën kohë në një spital në Marok të martën. Halima Cisse,

Continue Reading

Rrëmbehet një gazetar francez në Mali

Gazetari francez Olivier Dubois që punonte në Mali është rrëmbyer. Sekretari i Përgjithshëm i Reporterëve pa Kufi (RSF), Christophe Deloire

Continue Reading

Autoritetet e ishullit Jersey akuzojnë Francën për kërcënime lidhur me ligjin e peshkimit

Autoritetet e ishullit Jersey akuzuan Francën se po vepron në mënyrë disproporcionale pasi Parisi kërcënoi të ndërpresë energjinë elektrike mes

Continue Reading

Krahu ushtarak i Hamasit paralajmëron Izraelin për sulmet në Kudsin Lindor

Krahu i armatosur i grupit palestinez të rezistencës Hamas paralajmëroi Izraelin të martën për sulmet e tij ndaj banorëve palestinezë në Kudsin

Continue Reading

Unioni Botëror i Dijetarëve Muslimanë: Franca të mos ndërhyjë në punët e brendshme të Çadit

Unioni Botëror i Dijetarëve Muslimanë i ka bërë thirrje Francës që të tërheqë forcat e saj dhe të mos ndërhyjë në punët e brendshme të Çadit

Continue Reading

Rihapen universitetet/ Komiteti i Ekspertëve: Ora policore s’ndryshon, hiqet karantina me Greqinë

Në mbledhjen e kësaj të mërkure, Komiteti Teknik i Ekspertëve, bëri me dije se do të hapen Universitetet, por kjo vetëm për pjesën e konsultimeve

Continue Reading