Tunizi, pas grushtit të shtetit, forcat e sigurisë bastisin zyrat e Al Jazeera-s

Forcat tuniziane të sigurisë bastisën zyrat e kanalit televiziv me bazë në Katar, Al Jazeera, në Tunizi pas grushtit të shtetit që ndodhi mbrëmë vonë.

Në një deklaratë në llogarinë e kanalit Al Jazeera në Twitter thuhet se zyrat e tyre në Tunis u bastisën nga forcat e sigurisë me veshje civile.

Al Jazeera tha se të gjithë punonjësit u nxorën nga zyra pas bastisjes dhe se pajisjet dhe telefonat u kërkua të fikeshin.

Para bastisjes nuk kishte asnjë paralajmërim nga autoritetet e sigurisë.

Ndryshe, mbrëmë, presidenti tunizian Kais Saied shkarkoi qeverinë e kryeministrit Hicham Mechichi, pezulloi parlamentin dhe mori autoritetin ekzekutiv.