Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë:5 humbje jete dhe 1615 raste të reja në 24 orët e fundit

Pesë viktima dhe 1,615 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë.
Ministria e Shëndetësië ka bërë me dije se nuk kanë mundur që t’i mbijetojnë Covid-19, tre qytetarë nga Tirana të moshave 67-79 vjeç, një qytetare nga Fieri 77 vjeçe, një qytetar nga Durrësi 94 vjeç.

Ndërkohë bën me dije se numri më i lartë i të infektuarve është regjistruar në:
Tiranë me 719 raste, nga 65 qytetarë në Shkodër, Vlorë, 62 në Berat, 57 në Lushnje, nga 53 qytetarë në Fier, Durrës, 51 në Sarandë, 47 në Gjirokastër, 32 në Elbasan, 31 në Kurbin, 26 në Pogradec, nga 20 qytetarë në Kuçovë, Vorë, 18 në Dimal, 17 në Korçë, 16 në Kamëz, 15 në Lezhë, nga 14 qytetarë në Kavajë, Tepelenë, 13 në Mirditë, nga 12 qytetarë në Vau i Dejës, Patos, Mallakastër, nga 11 qytetarë në Gramsh, Skrapar, Përmet, Konispol, Krujë, 9 në Devoll, nga 8 qytetarë në Peqin, Memaliaj, Selenicë, nga 7 qytetarë në Divjakë, Delvinë, nga 6 qytetarë në Poliçan, Malësi e Madhe, nga 5 qytetarë në Shijak, Dibër, Mat, Kolonjë, nga 4 qytetarë në Librazhd, Himarë, Has, Pukë, nga 3 qytetarë në Kukës, Këlcyrë, Prrenjas, nga 2 qytetarë në Roskovec, Bulqizë, Tropojë, Fushë Arrëz, nga 1 qytetar në Klos, Libohovë, Maliq, Belsh.
Janë 22,214 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 125 pacientë, nga të cilët 7 janë në gjendje më të rënduar.
Janë shëruar 2564 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 230,193 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Janar 2022)

Raste të reja ditore 1615

Të shëruar në 24 orë 2564
Të shtruar në spitale 125
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 5621

Testime totale 1,654,374
Raste pozitive 255,741
Raste të shëruara 230,193
Raste Aktive 22,214
Humbje jete 3,334

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10185

Fier 1882
Shkodër 1817
Vlorë 1496
Elbasan 1359
Durrës 1201
Gjirokastër 1101
Korçë 890
Berat 902
Lezhë 865
Kukës 308
Dibër 208