Ukraina, Rusia, Evropa, SHBA-të, NATO-ja; dhe, ‘tifozëria’ shqiptare…!

Nga: Sali Shasivari Nga të gjitha bisedat, debatet, komentet dhe “analizat” të cilat kam patur rastin t’i ndjek ditëve të fundit përkitazi me

Continue Reading

Turqia do të përdorë Konventën e Montreux-it për të parandaluar përshkallëzimin e luftës së Ukrainës

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se vendi i tij do të përdorë autoritetin e saj mbi ngushticat turke sipas Konventës së

Continue Reading

Bordi i Lojërave Olimpike kërkon ndalimin e atletëve rusë dhe bjellorusë në garat ndërkombëtare

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) ka kërkuar që sportistët dhe zyrtarët rusë dhe bjellorusë të mos lejohen dhe të mos ftohen të marrin pjesë në

Continue Reading

Zyrtare/ FIFA dhe UEFA përjashtojnë Rusinë nga të gjitha kompeticionet e futbollit

Ajo që pritej ndodhi. Rusia nuk do të luajë në asnjë kompeticion futbollistik deri në një vendim të dytë dhe këtë e vendosën FIFA dhe UEFA, dy

Continue Reading

Putin ndalon të gjithë banorët e Rusisë që të transferojnë para jashtë vendit

Vladimir Putin ka urdhëruar ndalimin e huave në valutë dhe transfertave nga banorët rusë për jashtë vendit, tha Kremlini të hënën, si hakmarrje

Continue Reading

Lufta në Ukrainë, mblidhet Asambleja e Përgjithshme e OKB: Palët të përdorin dialogun

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara po zhvillon mbledhje për situatën e krijuar në Ukrainë e cila prej 5 ditësh është e pushtuar nga

Continue Reading

Rusia ndalon fluturimet ajrore me 36 shtete të Botës, mes tyre dhe Shqipëria

Rusia kufizon fluturimet drejt linjave ajrore të 36 vendeve të botës, njoftoi Agjencia Federale e Transportit Ajror. “Në përputhje me normat e së

Continue Reading

Erdoğan: Populli ynë nuk do t’i harrojë ata që kundërshtuan, si dhe ata që duartrokitën puçistët

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se populli i këtij vendi nuk do të harrojë ata që kundërshtuan fuqishëm, si dhe ata

Continue Reading

OKB: Të paktën 102 civilë humbën jetën në Ukrainë, 422 mijë refugjatë kaluan në vendet fqinje

Kombet e Bashkuara (OKB) njoftuan se 102 civilë humbën jetën në Ukrainë gjatë luftës Rusi-Ukrainë, 304 civilë u plagosën dhe 422 mijë refugjatë

Continue Reading

Paralajmërimi i Italisë: Nëse nuk ndalojmë Putin, pushtimi i ardhshëm do të jetë një vend Europian

Një notë informative e Ministrisë së Jashtme Italiane udhëzon qytetarët italianë në Ukrainë të rikthehen në atdhe, ndërsa kreu i saj Luigi Di

Continue Reading