Gylenizmi, selefizmi postmodernist dhe tranzicioni post komunist

Nga: Hoxhë Alban Gorishti Prej realiteteve më të shpeshta që hasim ne shoqërinë tonë, por edhe më të hidhurat, është kur në prezencën e më

Continue Reading

Kryenin pirateri televizive me kabllorë, SPAK çon për gjykim pronarët dhe sekserët e AMA-s

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim pronarët e disa televizioneve

Continue Reading

Strasburgu dënon Shqipërinë për segregimin e fëmijëve romë dhe egjiptianë në shkolla

Shqipëria ka marrë një tjetër goditje nga gjykatat ndërkombëtare, këtë herë në fushën e të drejtave të njeriut. Kështu, Gjykata Evropiane të

Continue Reading

Nga 1 qershori, Shqipëria ndalon përdorimin e qeseve plastike

Nga dita e nesërme, më 1 qershor, do të ndalohet përdorimi i qeseve plastike në territorin e Republikës së Shqipërisë. Projektligji për ndalimin

Continue Reading

Kryeministrja suedeze: Do të vazhdojmë negociatat me Turqinë në nivele të ndryshme

Kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson, tha se do të vazhdojnë negociatat me Turqinë për çështjen e anëtarësimit të vendit të saj në NATO. Në

Continue Reading

Raundi i katërt/ Deri të shtunën në mesditë PS dorëzon kandidatët për President, në ora 18:00 votimi në Kuvend

Të shtunën 4 qershor PS do të dorëzojë kandidaturat për postin e presidentit. Ndërkohë komisionit të ligjeve I duhen 4 orë për të shqyrtuar

Continue Reading

Ish prokurori Sali Hasa dënohet për korrupsion, gjykata i konverton 2 vite burg me 4 vite shërbim prove

Ish-prokurori Sali Hasa dënohet me 2 vite burg që i konvertohen në 4 vite shërbim prove. Gjithashtu gjykata konstatoi shuarje të masës së

Continue Reading

Dëshmia e Dumanit për vrasjet me pagesë, SPAK do tërheqë dhe dosjen për grupin e Laçit, i përfshirë dhe Ilir Feçi

Një dosje hetimore që flet për vrasjet me pagesë dhe një seri grabitjesh me armë e deri tek kundërvënia me kallashnikov, ndaj një patrulle

Continue Reading

Çavuşoğlu: Është detyra jonë të pastrojmë kërcënimin terrorist kudo që të jetë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, theksoi se është detyra e tyre që pastrojnë kërcënimin terrorist kudo që të jetë, brenda dhe

Continue Reading

Bashkia dyfishon lejet e ndërtimit në Tiranë

Ndërsa viti 2021 shënoi rekordin e sipërfaqes së lejeve të ndërtimit të hënë në kryeqytet, që pas viteve ’90, viti 2022 duhet se do të sjellë një

Continue Reading