Erdoğan: Memorandumi me Finlandën dhe Suedinë, “fitore diplomatike” për Turqinë

Memorandumi me Finlandën dhe Suedinë është një “fitore diplomatike” për Turqinë, tha sot presidenti Recep Tayyip Erdoğan. Në një konferencë për

Continue Reading

Britania dërgon ekspertë ushtarakë në Bosnje e Hercegovinë për të kundërshtuar ndikimin rus

Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha se specialistë ushtarakë të Mbretërisë së Bashkuar do të dërgohen në Bosnje e Hercegovinë për të

Continue Reading

Biden: Turqisë duhet t’i shesim dhe t’i modernizojmë avionët F-16

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, tha se duhet t‘i sheshin Türkiye-s (Turqisë) avionët luftarakë F-16 dhe se mund të marrin miratimin nga Kongresi

Continue Reading

Kryeministri spanjoll falënderon Turqinë për qëndrimin e saj konstruktiv

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez falënderoi Turqinë për “qëndrimin e saj konstruktiv” në Samitin e NATO-s që u mbajt në Madrid.

Continue Reading

Aksionet e “Gazprom”-it bien 27 për qind pas vendimit për të mos paguar dividentë

Kompania ruse e energjisë Gazprom ka humbur më shumë se një të katërtën e vlerës së saj të tregut pasi vendosi të mos paguajë dividentën, për

Continue Reading

Domosdoshmëria e selefizmit, pozita e sufizmit dhe pa/efektshmëria e tyre ne vartësi të situatave

Nga: Hoxhë Alban Gorishti Realisht rëndësia e kësaj teme më bëhet e qartë sa herë shikoj ngurtësi apo nga ana tjetër teprim në përshpirtshmëri,

Continue Reading

Durrës/ U futën në gomisteri dhe rrëmbyen BMW-në, 2 persona në kërkim

Ditën e djeshme (29 qershor) 2 persona, ende të paidentifikuar, i kanë marrë me dhunë, automjetin e tij tip “BMË”, një 32 vjeçari dhe

Continue Reading

Aksident në Durrës/Humb kontrollin e përplas makinën me murin e magazinës, shoferi dhe 2 pasagjerët në spital

Tre persona janë lënduar në një aksident të ndodhur ditën e sotme në zonën e quajtur “4 rrugët”, në Fllakë të Durrësit. Rreth orës

Continue Reading

NATO përgatitet për zgjerimin e saj të 9-të

NATO e cila ka rritur numrin e anëtarëve të saj nga 12 në 30 në 73 vitet që kanë kaluar që nga themelimi i saj, u ka dërguar ftesa Suedisë dhe

Continue Reading

Putin: Liderët perëndimorë do të dukeshin “të neveritshëm” të zhveshur

Presidenti rus Vladimir Putin u është kundërpërgjigjur liderëve perëndimorë të cilët u tallen me paraqitjet e tij në aktivitetet sportive, duke

Continue Reading