Kuvendi i Kosovës ratifikon marrëveshjen për energjinë me MCC-në

Kuvendi i Kosovës sot njëzëri me 89 vota, shumicë prej dy të tretave, ratifikoi marrëveshjen për projekte energjetike që Qeveria e Kosovës të

Continue Reading

Akar: Marrëveshja midis Turqisë, Suedisë dhe Finlandës “nuk është fundi, por një fillim i mirë”

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, tha se memorandumi trepalësh i nënshkruar së fundmi në samitin e NATO-s në Madrid midis Turqisë, Suedisë

Continue Reading

Monitoruesi i BE-së: Zjarret në Evropë pothuajse u katërfishuan këtë vit

Sipas Programit të Kopernikut për vëzhgimin e tokës, numri i zjarreve në Evropë këtë vit është pothuajse katërfishi i mesatares së regjistruar në

Continue Reading

Kryediplomatja gjermane, Baerbock: Turqia partner i domosdoshëm

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock tha se Turqia është partner i domosdoshëm. Baerbock bëri një deklaratë me shkrim para vizitës

Continue Reading

Sri Lanka vazhdon gjendjen e jashtëzakonshme edhe për një muaj

Parlamenti në Sri Lankë, vendi që për shkak të një nga krizat më të mëdha ekonomike në historinë e saj erdhi deri te protestat, gjendjen e

Continue Reading

Portet e Ukrainës kthehen në punë, i hapet rrugë eksportit të grurit

Portet e Ukrainës “kthehen në punë”. Kështu deklaroi Marina e Ukrainës në ditën kur hapet qendra për koordinimin e operacioneve në

Continue Reading

‘Open Ballkan, nismë për ndryshim kufijsh’, presidenti i Malit të Zi: Rama dhe Vuçiç po tentojnë të zhdukin 4 shtete në Ballkan

Me akuza të forta kundër Serbisë dhe indirekt ndaj Shqipërisë së Edi Ramës, presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç ka denoncuar nismën

Continue Reading

Unioni i Transportit Publik kërkesë bashkisë Tiranë: Subvencione ose rritje çmimi të biletës përndryshe ndërpritet transporti pas 30-31 korrikut

Unioni i Transportit Publik i ka bërë kërkesë bashkisë Tiranë për vijim të subvencioneve për muajin gusht pasi sipas tyre në të kundërt për shkak

Continue Reading

Raporti ndërkombëtar kundër Krimit të Organizuar: Porti i Durrësit shfrytëzohet nga trafikantët e drogës

Një raport i publikuar të martën nga Iniciativa Globale kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar, ka theksuar dobësitë e sigurisë portuale në

Continue Reading

Turqia vitin e kaluar shpenzoi 5.59 miliardë dollarë në ndihma humanitare

Turqia, sipas të dhënave të institucioneve ndërkombëtare, gjithmonë ka qenë një vend që ofron ndihmën më të madhe humanitare në botë, deklaroi

Continue Reading