5 të vrarë nga të shtënat në një sinagogë në Jerusalem, i dyshuari u vra nga policia

Të paktën pesë persona janë vrarë nga të shtënat në një sinagogë në lagjen Neve Yaakov të Jerusalemit, sipas Magen David Adom, shërbimi mjekësor i urgjencës izraelite.

I dyshuari u vra nga policia, sipas zyrtarëve.

Ka pasur edhe tre persona të plagosur në të shtënat, sipas Magen David Adom.

Të shtënat vijnë një ditë pasi nëntë palestinezë u vranë kur forcat e mbrojtjes izraelite thuhet se sulmuan kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor. IDF po kërkonte një person me interes dhe Izraeli tha se vdekjet rezultuan kur shpërthyen përleshjet midis IDF dhe palestinezëve në kamp. Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se në mesin e atyre që vdiqën ishin edhe gra të moshuara.

Tre raketa u hodhën gjatë natës nga Gaza në Izrael, por të gjitha u kapën nga mbrojtja ajrore e Izraelit.

Burimi: abcnews