Jetëshkrimi i patriotit Tahir Kolgjini, i njohur si Hafuz Tahiri

Nga: Agim Tafazi U lind ne vitin 1903 në katundin Lusën të Lumës më 24 prill nga prindët Ali Osman Kolgjini e Qamile Sadik Tota nga katundi Vilë.

Continue Reading

Hoxhallarët e dikurshëm të nuskave, hoxhallarët e allishverisheve të sotit dhe bektazhizmi si oportunizëm ekonomik

Nga: Hoxhë Alban Gorishti Duke folur me një mikun tim para disa ditësh, mu kujtuan një sërë sintezash socio-politike të fesë dhe shoqërisë këtë

Continue Reading

Aksidenti në Mamurras, ndërron jetë shoferi

Ka ndërruar jetë drejtuesi i automjetit tip “Benz”, që pak minuta më parë humbi kontrollin dhe doli nga rruga duke u përplasur me murin rrethues.

Continue Reading

Afera McGonigal, flet Escobar: Nuk janë dëmtuar aspak marrëdhëniet Shqipëri-SHBA!

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka komentuar për herë të parë çështjen McGonigal, ku ka deklaruar me

Continue Reading

Britani/ Arrestohen 3 shqiptarët, pjesë e rrjetit të trafikut të njerëzve

Katër persona janë arrestuar nën dyshimin se kanë kontrabanduar emigrantë të paligjshëm në Britaninë e Madhe me gomone përmes Belgjikës. Dy

Continue Reading

Policia arreston 19 shoferë në Tiranë

Policia vijon kontrollet në të gjitha akset rrugore, për evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të rregullave të qarkullimit që janë rrezik

Continue Reading

Presidenti Erdoğan: Së shpejti fillon ndërtimi i 309 mijë njësive banimi në rajonin e goditur nga tërmeti

Presidenti i Türkiye-s, Recep Tayyip Erdoğan, u zotua të rindërtojë rajonin jugor të vendit pas tërmeteve të fuqishme që ndodhën në fillim të

Continue Reading

Sipërfaqja e dhënë për leje ndërtimi në Tiranë arriti rekord në 2022, i kaloi 1.8 milionë metra katror

Në vlerë, ndërtimet në Tiranë vlerësohen nga INSTAT rreth 63 miliardë lekë, ose rreth 540 milionë euro. Ritmi i ndërtimeve në kryeqytet ka vijuar

Continue Reading

Akuzohet se mori ryshfet, arrestohet oficerja e policisë në Tiranë

Oficerja e policisë Arta Nazifi është arrestuar nën akuzën se ka marrë ryshfet. 47 vjeçarja kërkonte para kundrejt premtimit të lehtësimit të

Continue Reading

Grabitet lokali në Tiranë, policia arreston autorin

Një 30-vjeçar është arrestuar nga policia e Tiranës. Ai akuzohet për vjedhje. Sic njofton policia shtetasi A.V. u vu në pranga pasi ka vjedhur

Continue Reading