Bieber në DW: Nuk ka shanse që ushtria serbe të hyjë në Kosovë

Lidhur me përshkallëzimin e fundit të dhunës në veri të Kosovës, eksperti për Ballkanin, Florian Bieber thotë për Deutsche Wellen, se nuk pret që

Continue Reading

Volker: Kosova të ulë tensionet, por Perëndimi duhet t’i vërë fre Serbisë

Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara në NATO, Kurt Volker thotë se qeveria e Kosovës gaboi që veproi në Veri pa u këshilluar me Shtetet e

Continue Reading

Presidenti Erdoğan bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin: Avancimi i dialogut, rruga e vetme për paqe

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, ka biseduar në telefon me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin serb Aleksandar

Continue Reading

Komuniteti shqiptaro-amerikan: SHBA-ja t’i japë fund përkëdheljes së Serbisë

Komuniteti shqiptaro-amerikan ka bërë thirrje për veprim të menjëhershëm kundër Serbisë për siç thuhet, nxitje të dhunës dhe sulm ndaj trupave të

Continue Reading

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë, shkaku i tensioneve në veri të vendit. Kjo është bërë e

Continue Reading

Sulmohet një veturë e Policisë së Kosovës në Zveçan

Policia e Kosovës ka konfirmuar se një veturë e një njësie policore është sulmuar afër objektit komunal në Zveçan. Policia ka shtuar se “nuk

Continue Reading

Erdoğan: “Shekulli i Turqisë është një udhërrëfyes gjithëpërfshirës

Derisa Republika e Türkiye-s përgatitet të festojë 100-vjetorin e saj më 29 tetor, presidenti Recep Tayyip Erdoğan ka deklaruar se vizioni

Continue Reading

Rama në Forumin e Bratislavës sulmon BE-në: Pa Turqinë do kishim më shumë vdekje gjatë COVID-19

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë dhe ndër të tjera foli për hendekun që ekziston mes

Continue Reading

Tensionet Serbi – Kosovë, Lajçak: Nëse s’ka kthim në normalitet, të dyja palët humbasin

Që kur Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme Josep Borrell e emëroi atë të dërguar të posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun ndërmjet

Continue Reading

Peleshi: Vijon me intensitet puna për rindërtimin e bazës ajrore të NATO-s në Kuçovë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi deklaron se po vijon me intensitet puna për rindërtimin e Bazës Ajrore të NATO-s në Kuçovë dhe transformimin e

Continue Reading