73 gazetarë palestinezë të vrarë nga ushtria izraelite në Gaza që nga 7 tetori

Numri i gazetarëve të vrarë palestinezë nga ushtria izraelite që nga 7 tetori është rritur në 73, thanë sot autoritetet në Gaza. Shifra përfshin

Continue Reading

Familjet e pengjeve izraelite: Sulmet në Gaza vendosin në rrezik jetën e të afërmve tanë

Familjet e pengjeve izraelite që mbahen nga grupet e rezistencës palestineze në Gaza, theksojnë se rifillimi i sulmeve pas “pauzës

Continue Reading

Erdoğan: Ajo që ndodh në Gaza është krim kundër njerëzimit, është krim lufte

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, tha se sulmet e Izraelit në Gaza përbëjnë krime lufte dhe krime kundër njerëzimit dhe kërkoi që

Continue Reading

Forcat izraelite prej 8 javësh kufizojnë faljen e namazit të xhumasë në Al-Aksa

Policia izraelite e cila vazhdon kufizimet përreth xhamisë Al-Aksa, ashtu si në javët e kaluara pengoi sërish palestinezët që donin të falnin

Continue Reading

Rritet në 109 numri i palestinezëve të vrarë pas rifillimit të sulmeve izraelite në Rripin e Gazës

Të paktën 109 palestinezë janë vrarë dhe shumë të tjerë janë plagosur në sulmet ajrore izraelite në Rripin e bllokuar të Gazës që nga përfundimi

Continue Reading

Forcat izraelite prej 8 javësh kufizojnë faljen e namazit të xhumasë në Al-Aksa

Policia izraelite e cila vazhdon kufizimet përreth xhamisë Al-Aksa, ashtu si në javët e kaluara pengoi sërish palestinezët që donin të falnin

Continue Reading

OKB: Në Gaza duhet të fillojë “pauza humanitare”, jo lufta

Zëdhënësi i Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, Jens Laerke deklaroi se në Gaza duhet të fillojë sërish pauza humanitare jo

Continue Reading

Sulmet e Izraelit ndaj Gazës rritën interesin për Islamin dhe numrin e të konvertuarve muslimanë në Spanjë

Kreu i Shoqatës së Bashkësisë Islame të Spanjës dhe kreu i Fondacionit të Xhamisë së Madhe të Granadës, Umar del Pozo, tha se bashkë me sulmet e

Continue Reading

Hamasi dënon ftesën ndaj presidentit izraelit për në Samitin e Klimës në Emiratet e Bashkuara Arabe

Hamasi dënoi ftesën ndaj presidentit izraelit, Isaac Herzog, në Konferencën e 28-të të Palëve (COP28) të Konventës Kuadër të Kombeve të Bashkuara

Continue Reading

Qeveria në Gaza: Izraeli ka shkatërruar më shumë se 60 për qind të shtëpive në Rripin e Gazës

Qeveria në Gaza njoftoi se Izraeli ka shkatërruar më shumë se 60 për qind të shtëpive në Rripin e Gazës. Në deklaratën me shkrim nga Zyra e

Continue Reading