Të frymosh nga ora 5 deri në 1

Nga K.A.Q. Ora 5 e mëngjesit, Virusi i dërrmuar në përndjekjen e sabotatorëve të rregullit të mosjetës, i rraskapitur heq koronën dhe shtrihet të

Continue Reading

Preferenca e Kinës për gjellë me kafshë të egra

Virusi Corona me gjasë vjen nga kafshët që tregtohen në tregjet e kafshëve të egra në Kinë. Tani qyteti i parë kinez ndalon tregtinë e mishit të

Continue Reading

Politikat Ekonomike në kohën pas-koronavirusit

Nga Julian Saraçi* 1-Rishpërndarje të të ardhurave duke taksuar më shumë ato që kanë dhe duke ia dhënë direkt si para në dorë atyre që nuk kanë.

Continue Reading

Turqia dërgon ndihma mjekësore në Britani

Një avion ushtarak kargo i Turqisë është nisur nga Ankaraja për Britaninë e Madhe me ndihma mjekësore kundër pandemisë së koronavirusit të ri

Continue Reading

BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19

Ministrat e Financave të Eurozonës pas një diskutimi prej rreth 20 orësh dje janë dakorduar për një pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për

Continue Reading

BE ndan 71 milionë euro për Palestinën në luftën kundër COVID-19

Bashkimi Evropian(BE) njoftoi të enjten një paketë ndihme financiare prej 71 milionë euro për Palestinën për të luftuar koronavirusin e ri

Continue Reading

OBSH: Turqia është një vend shembull në luftën kundër COVID-19

Përfaqësuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Turqinë, Pavel Ursu, theksoi se Turqia është një vend shembull në luftën kundër

Continue Reading

FMN pret ndikimin më të madh ekonomik që nga “Depresioni i Madh”

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) pret “ndikimin ekonomik” më të keq që nga “Depresioni i Madh” për shkak të koronavirusit

Continue Reading

OBSH: Shkalla e vdekjes nga COVID-19, dhjetë herë më e madhe se gripi

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, njoftoi se vlerësohet që shkalla e vdekjes nga

Continue Reading

Demostratat e Prillit 1981 në Kosovë

Përmblodhi: Roald A. HYSA Demonstratat masive të pranverës së vitit ’81 (mars-prill), konsiderohen si ngjarjet kryesore në Jugosllavi pas vdekjes

Continue Reading