Ushtarët armenë hapin zjarr ndaj pozicioneve azerbajxhanase në kufi

Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit njoftoi se ushtarët armenë hapën zjarr ndaj pozicioneve të Azerbajxhanit në drejtim të provincës Tovuz, në

Continue Reading

Në konfliktet në kufi me Armeninë martirizohen 7 ushtarë të Azerbajxhanit

Azerbajxhani ka konfirmuar se shtatë ushtarë azerbajxhanas u martirizuan dhe dhjetë të tjerë u plagosën në konfliktet që ndodhën dje në kufirin

Continue Reading

Ushtarët armenë hapën zjarr mbi pozicionet e Azerbajxhanit në kufi

Ushtarët e Armenisë kanë hapur zjarr mbi pozicionet e Azerbajxhanit në drejtim të Kalbajar, Gedebey, Tovuz dhe Agstafa në kufirin mes dy vendeve,

Continue Reading

“Armenia duhet të pranojë dorën e zgjatur të paqes nga Azerbajxhani dhe Turqia”

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, tha se Armenia duhet të pranojë dorën e zgjatur të paqes nga Azerbajxhani dhe Turqia dhe të mos e

Continue Reading

Baku, mijëra njerëz marshuan në përvjetorin e parë të fitores së Azerbajxhanit në Karabak

Në kryeqytetin e Azerbajxhanit, Baku, është mbajtur marshim me rastin e përvjetorit të parë të fitores së vendit në Karabak. Marshi filloi në

Continue Reading

Kthehen në vendin e tyre 38 fëmijë azerbajxhanas nga burgjet dhe jetimoret e Irakut

Ministria e Punëve të Jashtme të Azerbajxhanit njoftoi se 38 fëmijë azerbajxhanas të cilët mbaheshin në burgje dhe jetimore të Irakut janë kthyer

Continue Reading

Azerbajxhani ka shkatërruar mbi 48 mijë mina dhe municione të pashpërthyera të vendosura nga Armenia

Azerbajxhani ka shkatërruar mbi 48 mijë mina dhe municione të pashpërthyera të vendosura nga Armenia në rajonet e çliruara nga pushtimi. Bëhet

Continue Reading

Azerbajxhani akuzon Armeninë për “spastrim etnik” në gjykatën e OKB-së

Zyrtarët e Azerbajxhanit kanë akuzuar Armeninë për “spastrim etnik”, si një rast i dytë që lidhet me konfliktin midis dy vendeve, të

Continue Reading

Azerbajxhan, zhvillohet marshim në përkujtim të dëshmorëve të Luftës së Dytë të Karabakut

Në njëvjetorin e luftës 44-ditore që filloi më 27 shtator 2020 për çlirimin e territoreve nën pushtimin e Armenisë, në Azerbajxhan u zhvillua një

Continue Reading

Azerbajxhani do të ngrejë padi ndaj Armenisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Azerbajxhanit, Leyla Abdullayeva, njoftoi se do të ngrenë padi kundër Armenisë në Gjykatën Ndërkombëtare të

Continue Reading