Kryeministri grek Mitsotakis thotë se do të vazhdojnë të kërkojnë bashkëpunim me Turqinë

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, duke folur në kuadër të takimeve gjatë Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, deklaroi

Continue Reading

Turqia i kërkon Greqisë të anulojë qarkoren që kufizon nxënësit muslimanë

Turqia i kërkoi Greqisë herët të premten të anulojë qarkoren që kufizon studentët dhe mësuesit muslimanë nga kryerja e detyrave të tyre fetare.

Continue Reading

Gjithë Ballkani “lufton” me flakët/ Kosova mobilizon ushtrinë, Greqia evakuon mijëra banorë

Evropa është ende në gjysmën e verës por pjesë të saj po digjen nga zjarret e stinës prej Turqisë në Spanjë, në Itali dhe në Ballkan. Turqia

Continue Reading

Greqia nuk mban fjalën/ Kapshtica vijon të mbetet e mbyllur, lejohen vetëm 400 punëtorë sezonalë në ditë

Ministria e Jashtme një ditë më parë (18 qershor) nëpërmjet një njoftiki zyrtar, deklaroi se se duke nisur nga e shtuna  19 qershor (sot) do

Continue Reading

Greqia shtyn hapjen e kufijve me Shqipërinë deri më 14 qershor

Greqia ka shtyrë vendimin për hapjen e kufirit greko-shqiptar deri më 14 qershor Edhe në ditët në vijim do të vijojnë kuotat e kufizuara të

Continue Reading

Greqia shtyn deri më 7 qershor masat kufizuese me Shqipërinë

Pavarësisht se Shqipëria vijon prej disa ditësh të ketë një trend të ulët të infektimeve me covid-19, Greqia ka vendosur që të shtyjë sërish

Continue Reading

Greqia shtyn afatin e masave me Shqipërinë, Kapshtica qëndron e mbyllur

Greqia ka shtyrë afatin e masave anti-COVID me Shqipërinë deri në 24 maj. Asnjë qytetar shqiptar nuk do të lejohet të udhëtojë drejt vendit

Continue Reading

Covid/Greqia shtyn bllokimin e kalimit në Kapshticë deri më 3 maj

Në kuadër të masave anti Covid Greqia ka shtyrë lëvizjen me vendin tonë deri më 3 maj. Deri në këtë datë, dalja nga Shqipëria dhe hyrja drejt

Continue Reading

“Greqia nuk tregon respekt ndaj shtetasve me origjinë turke”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi masën e fundit nga Greqia për emërimin e kryemyftiut dhe trajtimin e Athinës ndaj shtetasve me

Continue Reading

Çavuşoğlu: Pala greke refuzoi të gjitha ofertat e zgjidhjeve për Qipron

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se përgjatë më shumë se pesë dekadash bisedimesh për të zgjidhur çështjen e

Continue Reading