Erdoğan dhe Putin do të diskutojnë për Sirinë, Afganistanin dhe Libinë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, do të diskutojnë

Continue Reading

Kreu i Këshillit Evropian viziton Libinë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, shprehu mbështetjen për Libinë ndërsa vendi i Afrikës së Veriut shpreson t’i japë fund

Continue Reading

SHBA thirrje Rusisë, Turqisë dhe Emirateve: Tërhiquni menjëherë nga Libia!

Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje sot Rusisë, Turqisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe që të pezullojnë menjëherë ndërhyrjen ushtarake në Libi

Continue Reading

Stoltenberg: NATO është e gatshme të mbështesë Libinë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi të enjten se Aleanca është e gatshme të kontribuojë në ndërtimin e sigurisë në Libi

Continue Reading

Marrëveshja Turqi-Libi ndryshoi ekuilibrat në Mesdheun Lindor

Memorandumi i Mirëkuptimit për Përcaktimin e Juridiksionit Detar midis Turqisë dhe Libisë mbushi njëvjetorin, ndërsa kjo marrëveshje shihet të

Continue Reading

Anija turke ndalohet dhe kontrollohet në Mesdheun Lindor

Një fregatë gjermane nën komandën greke si pjesë e operacionit “Irini” në Mesdheun lindor, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar,

Continue Reading

Libi, familjet në Tarhuna protestojnë për fëmijët e tyre të rrëmbyer nga milicët e Haftarit

Familjet në qytetin Tarhuna të Libisë mbajtën një protestë për fëmijët e tyre që janë rrëmbyer nga milicët e Khalifa Haftarit, liderit të forcave

Continue Reading

Libi, gjendet një varr tjetër masiv në qytetin Tarhuna

Një varr tjetër masiv është gjetur në qytetin libian Tarhuna, të cilin ushtria libiane muaj më parë e çliroi nga milicitë e liderit të forcave të

Continue Reading

Fundoset barka me emigrantë në ujërat e Libisë, 74 të vdekur

Organizata Ndërkombëtare e Migrimit (IOM) njoftoi se të paktën 74 emigrantë janë mbytur në Mesdhe pas fundosjes së një barke në ujërat e Libisë.

Continue Reading

OKB: Palët libiane u dakorduan për armëpushim të përhershëm

Në raundin e katërt të takimeve të Komitetit të Përbashkët Ushtarak 5 + 5 në Gjenevë, Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) njoftoi se palët

Continue Reading