Erdoğan: Mosprania e Afrikës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së është ‘padrejtësi e madhe’

Është një “padrejtësi e madhe” që kontinenti afrikan, me popullsinë e tij prej 1,3 miliard banorësh, nuk ka të drejtë në Këshillin e Sigurimit të

Continue Reading

OKB-ja konfirmon temperaturën rekord të regjistruar në Siberi

Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) e lidhur me OKB-në njoftoi se temperatura prej 38 gradë Celsius, e matur në qytetin Verkhoyansk të

Continue Reading

Talebanët dhe junta e Mianmarit nuk lejohen në OKB

Një komitet i OKB-së të mërkurën ka shtyrë vendimin se kush do të përfaqësojë Afganistanin dhe Mianmarin në organizatën ndërkombëtare prej 193

Continue Reading

OKB: Rritet në 9.4 milionë numri i personave që kanë nevojë për ndihmë në Etiopi

Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara (WFP) njoftoi se ka arritur në 9.4 milionë numri i personave që kanë nevojë për ushqime si

Continue Reading

OKB: Bllokada izraelite i ka kushtuar ekonomisë palestineze 58 miliardë dollarë humbje

Politika e bllokadës së rreptë izraelite, kufizimet dhe operacionet ushtarake në Bregun Perëndimor që nga viti 2000 i kanë kushtuar në total

Continue Reading

Palestina përshëndet rezolutën e OKB-së për sovranitetin e saj mbi burimet natyrore

Palestina ka mirëpritur sot rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që afirmon sovranitetin palestinez mbi burimet e saj

Continue Reading

OKB shpreh shqetësim: Policia serbe mbrojti muralin e kriminelit të luftës, Ratko Mlladiç

Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut ka shprehur shqetësim sot pasi policia në Beograd ndërhyri këtë javë për të mbrojtur muralin e kriminelit

Continue Reading

OKB: 45 milionë dollarë janë ndarë për qëllime humanitare në Jemen

Kombet e Bashkuara (OKB) njoftuan se kanë akorduar 45 milionë dollarë për të mbështetur ndihmat humanitare për Jemenin që ndodhet në luftën

Continue Reading

OKB: 7,3 milionë njerëz në Jemen kanë nevojë për strehim

Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) deklaroi se 7,3 milionë njerëz në Jemen kanë nevojë për strehim për

Continue Reading

“OKB-ja të ndërhyjë kundër sulmeve të ushtrisë së Mianmarit ndaj civilëve”

Organizatat e të drejtave të njeriut i bënë thirrje OKB-së të ndërhyjë kundër sulmeve të ushtrisë së Mianmarit ndaj civilëve në provincën Chin.

Continue Reading