Akuzat e ShBA-së për Veselinoviq: Bashkëpunoi me politikanë e zyrtarë të sigurisë në Kosovë e Serbi

Mediat raportojnë që ShBA ka vendosur sanksione ndaj 12 serbëve që janë pjesë e grupit të krimit të organizuar në veri të Kosovës. Në komunikatën

Continue Reading

Kreu i CDC-së: Omicron u përhap në 50 vende, 19 shtete të SHBA

Drejtoresha e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), Rochelle Walensky, ka bërë të ditur se lloji i ri

Continue Reading

Ushtarët e SHBA-së stërvitje ushtarake me terroristët e YPG/PKK-së në Siri

Ushtria e SHBA-së e cila vazhdon trajnimet e armatosura për organizatën terroriste YPG/PKK në Siri, zhvilloi një stërvitje të përbashkët

Continue Reading

Prej 6 Dhjetorit ndryshojnë rregullat e udhëtimit drejt SHBA-së

Ambasada amerikane në Shqipëri ka njoftuar se rregullat e udhëtimit drejt SHBA-së do të ndryshojnë nga 6 dhjetori. “Nga 6 dhjetori 2021,

Continue Reading

SNHR: SHBA përgjegjëse për vdekjen e mijëra civilëve në Siri

SHBA dhe forcat e koalicionit ndërkombëtar që ajo udhëheq po mbahen përgjegjëse për vdekjen e mijëra civilëve në Siri. Njoftimi i lëshuar dje nga

Continue Reading

Australia nënshkruan marrëveshje me SHBA-në dhe Britaninë për të blerë nëndetëse me energji bërthamore

Australia  nënshkroi sot  programin e shumëdiskutuar, për tu  pajisur me nëndetëse bërthamore, me një aleancë të re 

Continue Reading

SHBA, 5 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur pasi një automjet hyri në mesin e turmës në Wisconsin

Pesë persona humbën jetën dhe mbi 40 të tjerë janë plagosur pasi një person drejtoi automjetin në mesin e turmës në rajonin Wisconsin të SHBA-së.

Continue Reading

SHBA dhe Unioni Afrikan u bëjnë presion palëve në Etiopi për armëpushim

SHBA-ja dhe Unioni Afrikan u kanë bërë presion palëve për armëpushim pas rritjes së konflikteve në veri të Etiopisë. Përfaqësuesi special i

Continue Reading

SHBA-ja thirrje Rusisë që të përdorë ndikimin e saj mbi Bjellorusinë për krizën e emigrantëve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ftuar Rusinë që të përdorë ndikimin e saj mbi Bjellorusinë lidhur me krizën e emigrantëve në kufirin

Continue Reading

Të shtëna me armë në shkollë, plagosen 6 nxënës në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kolorado të SHBA-ve, ku si pasojë e të shtënave me armë jashtë shkollës kanë mbetur të plagosur 6 nxënës.

Continue Reading