Familja Keyyali në Siri ruan trashëgiminë, “Urdhrin Osman” nga Sulltan Abdulhamidi

Muhammed Keyyali, 87-vjeç, i cili jeton në provincën Idlib të Sirisë ruan “Urdhrin Osman” të Sulltan Abdulazizit dhe dekretin e

Continue Reading

Ushtarët e SHBA-së stërvitje ushtarake me terroristët e YPG/PKK-së në Siri

Ushtria e SHBA-së e cila vazhdon trajnimet e armatosura për organizatën terroriste YPG/PKK në Siri, zhvilloi një stërvitje të përbashkët

Continue Reading

Regjimi sirian akuzon Izraelin për sulm ajror në portin e Latakias

Regjimi i Bashar al-Asadit pretendoi se Izraeli kreu një sulm ajror në portin e Latakias në Sirinë perëndimore. Agjencia e lajmeve e regjimit të

Continue Reading

Në sulmin e regjimit të Asadit në Idlib plagosen 6 civilë

Të paktën 6 civilë janë plagosur në sulmet e grupeve terroriste nën kontrollin e regjimit të Asadit dhe mbështetësit të tij Iranit ndaj

Continue Reading

Shqiptarët në kampet siriane, Nano: Po presim kushtet e duhura për të ndërhyrë, operacioni s’do të përfundojë pa kthyer në vend të gjithë shtetasit tanë atje

Kreu i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, gjatë raportimit të tij në Komisionin parlamentar të Sigurisë, ka treguar se çfarë do të ndodhë me

Continue Reading

SNHR: SHBA përgjegjëse për vdekjen e mijëra civilëve në Siri

SHBA dhe forcat e koalicionit ndërkombëtar që ajo udhëheq po mbahen përgjegjëse për vdekjen e mijëra civilëve në Siri. Njoftimi i lëshuar dje nga

Continue Reading

Organizata terroriste YPG/PKK vazhdon të rekrutojë me forcë fëmijët në Siri

Organizata terroriste YPG/PKK ka vazhduar të keqpërdorë dhe rekrutojë me forcë fëmijët në zonat nën kontrollin e saj në verilindje të Sirisë.

Continue Reading

TIKA hap klasa speciale për arsimimin e fëmijëve me aftësi të kufizuara në Siri

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ka inauguruar hapjen e klasave speciale për përvetësimin dhe zhvillimin e aftësive të

Continue Reading

Vriten 5 civilë në sulmet ajrore ruse në zonën e opozitarëve sirianë të Idlibit

Pesë civilë, në mesin e të cilëve tre fëmijë, u vranë në sulmet ajrore ruse në provincën Idlib të kontrolluar nga opozita në Sirinë

Continue Reading

IHH u dhuron veshje dimri 8.500 jetimëve në Siri

Fondacioni Humanitar Turk për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut (IHH) ofroi ndihma në veshje dimërore për 8.500 fëmijë në Siri. Shefi i Njësisë së

Continue Reading