Shqipëri, Turqia ndihmon familjet në nevojë me rastin e Kurban Bajramit

Zyra e Këshilltarit të Çështjeve Fetare pranë Ambasadës së Turqisë në Tiranë ka shpërndarë pako me mish të kurbanit për familjet në nevojë në

Continue Reading

Turqia shpreh “pikëllim të thellë” për vdekjet në Evropë për shkak të përmbytjeve

Turqia sot ka shprehur “pikëllim të thellë” për vdekjet këtë javë në disa vende të Evropës Perëndimore për shkak të përmbytjeve të

Continue Reading

Talibanët paralajmërojnë Turqinë rreth mbajtjes së trupave të tyre në Afganistan

Talibanët dënuan planet e mundshme që Turqia të zgjasë praninë e saj ushtarake në Afganistan, duke i quajtur ato të dëmshme për të dy palët, në

Continue Reading

Agjencitë turke ofrojnë ndihmë për Sudanin e Jugut

Gjatë dekadës së kaluar, që kur Sudani i Jugut fitoi pavarësinë, agjencitë shtetërore zhvillimore, humanitare dhe arsimore turke kanë ndihmuar

Continue Reading

Turqia kërkon nga BE-ja të marrë përgjegjësinë për refugjatët

Zv/presidenti i Turqisë, Fuat Oktay, ka kërkuar nga Bashkimi Evropian (BE) të hapë rrugët e migrimit të ligjshëm për sirianët në bazë të parimit

Continue Reading

“Lufta është një provim dhe për këtë na përgatitën Forcat e Armatosura Turke”

Ministri i Mbrojtjes së Azerbajxhanit, Zakir Hasanov tha se “lufta është një provim dhe për këtë na përgatitën Forcat e Armatosura

Continue Reading

Merkel: Duhet të vendosim në zbatim me shpejtësi axhendën e dialogut me Turqinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se axhenda e dialogut me Turqinë duhet të vendoset në zbatim me shpejtësi në mënyrë që të avancohet

Continue Reading

Presidentja e Kosovës, Osmani: Kemi nevojë për mbështetjen e Turqisë për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare

Osmani-Sadriu në margjinat e Forumit të Diplomacisë së Antalya-s (ADF), në të cilin AA është partner global i komunikimit, në qendrën e Kongresit

Continue Reading

Erdoğan: Turqia dhe SHBA po nisin epokën e re mbi “baza pozitive dhe konstruktive”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se vendi i tij është i vendosur për të transformuar “klimën e bukur” të

Continue Reading

Forumi i Diplomacisë i Antalya-s, Osmani rikujton ndihmën turke në përballimin me COVID-19

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në paneli e liderëve të titulliar “Qeverisja globale: Qasje të reja për zgjidhjet

Continue Reading