Lidhje


'Të prishen lidhjet' me Izraelin nëse nuk i përmbahet rezolutës: Reagimet ndaj rezolutës së OKB-së

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gazën e rrethuar, pesë muaj pas luftës brutale në enklavën e bllokuar pavarësisht me aleatin kryesor të Izraelit, Shtetet e Bashkuara që abstenuan.

 

Këtu janë disa reagime ndaj rezolutës për të ndalur luftën e Izraelit për muajin e shenjtë mysliman të Ramazanit me synimin e një armëpushimi "të qëndrueshëm", e cila nxiti duartrokitje të rralla në Këshillin e Sigurimit:

 

Kombet e Bashkuara

 

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres bëri thirrje për zbatimin e shpejtë të një armëpushimi pasi Izraeli shprehu zemërimin për rezolutën.

“Dështimi do të ishte i pafalshëm”, shkroi Guterres në X, i njohur më parë si Twitter.

 

Hamasi

 

Hamasi e mirëpriti rezolutën duke thënë se ishte gati të negocionte lirimin e robërve në këmbim të të burgosurve palestinezë.

"Ne pohojmë gjithashtu gatishmërinë tonë për t'u angazhuar në një proces të menjëhershëm të shkëmbimit të të burgosurve që çon në lirimin e të burgosurve nga të dyja palët," tha grupi i rezistencës.

 

Izraeli

 

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu tha se votimi i OKB-së "dëmton përpjekjet e luftës dhe përpjekjet për lirimin e të rrëmbyerve".

"Kjo i jep Hamasit shpresë se presioni ndërkombëtar do t'i lejojë ata të pranojnë një armëpushim pa lirimin e të rrëmbyerve tanë," thuhet në deklaratë.

Ajo synoi gjithashtu abstenimin e SHBA-së, duke e quajtur atë një "tërheqje të qartë" nga pozicioni i saj i mëparshëm.

 

Autoriteti Palestinez

 

Hussein al Sheikh, Ministër për Çështjet Civile të Autoritetit Palestinez, i cili ka kontroll të pjesshëm administrativ në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, përshëndeti rezolutën në një postim në X.

“Ne bëjmë thirrje për një ndërprerje të përhershme të kësaj lufte kriminale dhe tërheqjen e menjëhershme të Izraelit nga Rripi i Gazës”, shkroi ai.

 

Turqia

 

Turqia e quajti zgjidhjen dhe kthimin e mundshëm të aksesit humanitar në Gaza "një hap pozitiv".

"Ne shpresojmë që Izraeli do të përmbushë kërkesat e kësaj rezolute pa vonesë," shkroi zëdhënësi i Punëve të Jashtme turke Oncu Keceli në X.

 

Shtetet e Bashkuara

 

Pas votimit, Shtetet e Bashkuara thanë se një armëpushim mund të zbatohet "vetëm" pasi Hamasi të fillojë të lirojë robërit.

"Një armëpushim mund të fillojë menjëherë me lirimin e pengut të parë," tha ambasadorja e SHBA në OKB Linda Thomas-Greenfield.

Pasi Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj drafteve të mëparshme, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby u tha gazetarëve se vendimi i SHBA për të abstenuar nga votimi i së hënës nuk përfaqëson një "ndryshim në politikën tonë".

 

Liga Arabe

 

Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, Ahmed Aboul Gheit tha se vendimi "vjen vonë".

“Mësimi prej gjithë kësaj historie tashmë ngelet zbatimi i vendimit në terren, ndalimi i operacioneve ushtarake dhe agresionit izraelit menjëherë dhe plotësisht”, shtoi ai.

 

BE

 

Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian përshëndetën rezolutën, duke bërë thirrje për një armëpushim dhe lirimin e pakushtëzuar të të gjithë robërve.

"Zbatimi i kësaj rezolute është jetik për mbrojtjen e të gjithë civilëve," shkroi presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në X.

 

Egjipti

 

Rezoluta "përfaqëson hapin e parë të rëndësishëm dhe të domosdoshëm për të ndaluar gjakderdhjen", tha Ministria e Jashtme egjiptiane në një deklaratë për OKB-në.

 

Franca

 

Përfaqësuesi i Francës në OKB bëri thirrje për një armëpushim të qëndrueshëm midis Izraelit dhe Palestinës përtej muajit të Ramazanit.

"Kjo krizë nuk ka mbaruar," tha Nicolas de Riviere. “Pas Ramazanit, i cili përfundon pas dy javësh, do të duhet të vendoset një armëpushim të përhershëm”.

 

Iraku

 

Ministri i Jashtëm i Bagdadit përshëndeti rezolutën në një deklaratë dhe theksoi "rëndësinë që palët të respektojnë detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar".

 

Jordania

 

Ministria e Jashtme e Jordanisë shprehu shpresën se OKB-ja dhe komuniteti ndërkombëtar "do të ndërmarrin veprime për të mbrojtur zgjidhjen me dy shtete dhe për të siguruar krijimin e një shteti palestinez autonom dhe sovran".

 

Libani

 

Kryeministri libanez Najib Mikati përshëndeti "fazën e parë në procesin e përfundimit të agresionit izraelit kundër Rripit të Gazës".

Ai gjithashtu bëri thirrje për një zgjidhje politike "për t'i dhënë fund konfliktit dhe për t'u dhënë palestinezëve të drejtat e tyre".

 

Katari

 

Katari tha se shpreson se rezoluta "përfaqëson një hap drejt një ndërprerjeje të përhershme të luftimeve në enklavë".

 

Afrika e Jugut

 

Ministri i Jashtëm Naledi Pandor përshëndeti rezolutën në radion publike, por theksoi se "topi është në fushën e Këshillit të Sigurimit".

 

Spanja

 

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez në X përshëndeti rezolutën dhe tha se "realizimi i dy shteteve, Izraelit dhe Palestinës, që jetojnë krah për krah në paqe dhe siguri është e vetmja zgjidhje realiste dhe e qëndrueshme për rajonin".

 

Holanda

 

Kryeministri holandez në largim Mark Rutte tha se hapi tjetër ishte "të ndalojë dhunën, të lirojë pengjet, të dërgojë menjëherë më shumë ndihmë humanitare në Gaza dhe të gjejë një zgjidhje të qëndrueshme".

Udhëheqësi i ekstremit të djathtë të vendit, Geert Wilders, i cili fitoi në sondazhet e fundit, në X shprehu mbështetje për Izraelin "kundër forcave të errëta të urrejtjes dhe shkatërrimit të quajtur Hamas".

Nga TRTworld

XS
SM
MD
LG