Lidhje


Shpërthimi i fuqishëm në Lushnje/Po transportohej drejt Traumës ndërron jetë edhe djali 20 vjeçar i vinçierit

Ka shkuar në 2 numri i personave që kanë humbur jetën nga shpërthimi që ndodhi në Lushnjë pasditen e sotme. Pas vinçierit, Landi Verçani, mësohet se ka humbur jetën edhe djali i tij 20 vjeçar i cili po transportohej drejt Traumës. Bëhet me dije se i riu ka qenë brenda vinçit kur mjeti i punës ka rënë në kontakt me rrjetin e tensionit të lartë elektrik. Kujtojmë se një shpërthim i fuqishëm ndodhi rreth orës 16:05 në vendin e quajtur "Rrethrrotullimi i Plasmasit", në një kapanon në ndërtim në qytetin e Lushnjes. 

Read more ...


Regjimi i Putin nuk ndalet, arreston edhe avokatin e Navalnyt

Një avokat që përfaqësonte politikanin e ndjerë të opozitës Alexei Navalny dhe shoqëroi nënën e tij javën e kaluar u arrestua në Moskë, thanë mediat ruse. Vasily Dubkov dhe avokatë të tjerë të Navalny ndihmuan nënën e tij të lobonte për lirimin e trupit të djalit të saj derisa autoritetet më në fund e dorëzuan atë më 24 shkurt. Faqja e lajmeve Novaya Gazeta Europa raportoi se Dubkov u arrestua në Moskë me akuza administrative për sjellje të çrregullt. Ai është dërguar në stacionin e policisë së qarkut Schcherbinksky të Moskës. Tre nga avokatët e Navalny u burgosën në tetor 2023 me akuza në lidhje me ndalimin e grupeve të kritikut të Kremlinit si “ekstremiste”.

Read more ...


Shqiptarët, protagonistë të Pavarësisë së Greqisë, 90 nga 100 heronj ishin arvanitas!’ Diskutohet botimi i Arben Llallës: Historia greke e rreme

Në vazhdë të aktiviteteve të mbajtura me rastin e 80-vjetorit të masakrave ndaj shqiptarëve të Çamërisë, shoqata “Çamëria” ndalet këtë fillim jave tek arbëreshët e Greqisë. I sjell në vëmendje përmes botimit “Arvanitët, themeluesit e Greqisë së re” që studiuesi Arben Llalla ka shkruar.“Libri i Llallës flet me fakte, na e tregon ndryshe historinë e rreme greke, se shqiptarët arbëreshë, arban, çamët etj., janë vendas të vjetër, dhe në Greqi kanë shkuar gjatë shekujve IX-XIII”, shprehet kryetari i Shoqatës Patriotike Çamëria Liljan Idrizaj.

Read more ...


Ngacmoi seksualisht 14-vjeçaren në rrugë, përfundon pas hekurave 50-vjeçari në Kavajë

50-vjeçari me iniciale P.Xh. është vënë në prangat e policisë pasi dyshohet se ka ngacmuar seksualisht në rrugë një 14-vjeçare në Kavajë. Arrestimi i tij erdhi pas kallëzimit të bërë nga e mitura. “Si rezultat i administrimit të menjëhershëm të kallëzimit të një të miture, se ishte ngacmuar  seksualisht, në rrugë, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Kavajë bënë të mundur identifikimin dhe arrestimin e autorit të dyshuar, shtetasit P. Xh., 50 vjeç, banues në fshatin Luz i Vogël”, njofton policia. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme.

Read more ...


'Exheli nuk i përmbahet asnjë skenari ideal'/Punëtori kosovar bie nga skela dhe vdes në Itali, kishte dhënë dorëheqjen por shkoi të takonte kolegët

Itali- Një 43-vjeçar nga Kosova ka humbur jetën ditën e djeshme në Olbia të Italisë, pasi ra nga skela në një kantier ndërtimi. 43-vjeçari shqiptar i identifikuar si Bashkim.B, ra nga lartësia prej dhjetë metrash duke ndërruar jetë në vendngjarje. Sipas 'La Republica' punëtori shqiptar prej dy muajsh ishte shkëputur nga puna për shkak të një dëmtimi që kishte marrë dhe kishte shkuar pranë kantierit thjeshtë për të takuar kolegët e tij, të cilët në atë kohë kishin qenë duke punuar. Megjithatë, ende nuk dihet arsyeja përfundimtare pse 43-vjeçari është ngjitur në një nga skelat, nga e cila ka rënë pasi ka humbur ekuilibrin.

Read more ...

XS
SM
MD
LG