Lidhje


Imami i Qabesë në hutben e xhumasë u lut për Palestinën dhe xhaminë Al-Aksa

Imami i Qabesë, Shejh Salih bin Humejd, u lut për popullin palestinez dhe xhaminë Al-Aksa nën sulmet izraelite në hutben (predikimin) e tij të xhumasë, transmeton Anadolu.Sipas lajmit të televizionit shtetëror të Arabisë Saudite "Al-Ihbariyye", imami i Qabesë, Shejh Humejd tërhoqi vëmendjen për sulmet e vazhdueshme izraelite kundër popullit palestinez që nga 7 tetori 2023 në hutben e tij të xhumasë. Ai u lut për palestinezët që u ekspozuan ndaj sulmeve izraelite duke thënë: "O Allah, mbroji vëllezërit tanë në Palestinë, shëroji plagët e tyre, liroji ata që janë robër. O Allah, shëro të sëmurët e vëllezërve tanë palestinezë, mëshiro të vdekurit e tyre dhe pranoji dëshmorët e tyre".

Read more ...


Akuzat se ka përfituar tendera publikë, vajza e Linda Ramës padit Berishën dhe 6 deputetët e tij për shpifje

Rea Xhillari vajza e bashkëshortes të kryeministrit Edi Rama ka kallëzuar në Gjykatën e Tiranës, Sali Berishën, me deputetët e tij, Luan Baçi, Flamur Noka, Tritan Shehu, Albana Vokshi, Edi Paloka, Edmond Spaho.  Kjo padi vjen pas akuzave që Berisha ka lëshuar në drejtim të Xhillarit si përfituese të tenderave publike

 

Shqiptarja.com ka siguruar aktpadinë që Xhillari e ka dorëzuar në Gjykatën e Tiranës, përmes së cilës kërkon dënimin e Berishës dhe deputetëve për shpifje dhe dëmshpërblimin prej rreth 35 mijë eurosh për dëmin e shkaktuar. Berisha e akuzon vajzën e Linda Ramës, se ka përfituar tendera publikë nëpërmjet subjektit tregtar “51N4E”, një studio arkitekture me qendër në Bruksel dhe sipas tij Xhillari ka qenë pjesë e stafit dhe bashkëpunëtore për shumë vite e kësaj kompanie. 

Read more ...


Meta tani do të heqë postimet që përdorin termin ‘zionist’ si një formë e gjuhës së urrejtjes

Meta tani do të heqë postimet që përmbajnë termin "sionist" kur përdoret në lidhje me konotacione antisemite ose retorikë çnjerëzore, tha kompania të martën, në një zgjerim të politikave të saj aktuale të gjuhës së urrejtjes.

 

Vendimi vjen pas asaj që kompania e përshkroi si një hetim mujor se si është përdorur historikisht termi dhe se si po përdoret aktualisht në mediat sociale, veçanërisht ndërsa lufta në Gaza vazhdon.

Read more ...


Franca, nëna e standarteve të dyfishta/Politologu i njohur francez, mbështetës i Gazës, arrestohet për "mbështetje të terrorizmit"

Politologu i njohur francez, Francois Burgat, i cili mbështet kauzën e Gazës së rrethuar, është ndaluar nga autoritetet për “mbështetje të terrorizmit”, tha avokati i tij, transmeton Anadolu.

 

Burgat u arrestua nga policia në qytetin jugor të Aix-en-Provence për “mbështetje të supozuar ndaj terrorizmit”, tha avokati Rafik Chekkat në X.Organizata Hebraike Evropiane paraqiti një ankesë për ekspertin e botës arabe dhe islamofobisë për ripostimin e një postimi në X këtë 2 janar, tha Chekkat për Anadolu.

Read more ...


Ina Kasimati - Letra AKUZË (gusht 2023)

(Mësuese Ina u nda nga jeta në 23.03.2024)
 
 
Unë kur u diagnostikova me kancer gjiri para 4 vitesh, operacionin e bëra tek spitali onkologjik në QSTU. Jam operuar (unë dhe shumë pacientë) në një krevat me tre këmbë dhe mu hoqën të gjitha limfonodulat pasi kështu ishte aparatura.
 
Më pas shefja e terapisë, Dr.Dhurata nuk më dha terapinë sipas protokollit dhe vetëm kur shkova në Itali për vizitë, e mësova këtë gjë. Kur u ktheva dhe ia thashë Dr.Dhuratës ajo më tregoi listën e pacientëve që prisnin prej disa muajsh të merrnin Zoladexin. I shkruajta atëhere Drejtorit të përgjithshëm Z.Enkelejd Joti. Asnjë përgjigje.

Read more ...

XS
SM
MD
LG