Lidhje


Pas përplasjes në xhaminë Dine Hoxha, hiqet nga detyra myftiu Lauren Luli

Pas përplasjes në xhaminë Dine Hoxha, hiqet nga detyra myftiu Lauren Luli. Nga burime pranë KMSH-së raportohet se myftiu i Tiranës, Lauren Luli, është hequr nga posti i myftiut të Tiranës. Shkak për këtë është bërë presioni publik si gylenist, pas përplasjes në xhaminë Dine Hoxha me xhematin e kësaj xhamie. Ne postin e myftiut te Tiranës është vendosur imami Bilal Teqja. Ky lajm pritet të konfirmohet nga Komuniteti Musliman.

Read more ...


“Endacaku vrasës”, detaje nga shpërthimi i tritolit në shtëpinë e Ilir Koçilja i cili vrau komshiun

Shpërthimi që ndodhi mbrëmjen e kaluar në banesën e një të dyshuari për vrasje ka shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale dhe pasiguri te banorët e zonës. 15 orë pas këtij incidenti, dera e shtëpisë ku ndodhi shpërthimi vazhdon të jetë e hapur. E lënë në mëshirë të fatit, si dëshmi e një ngjarjeje kriminale me pasoja të pambyllura ende, ndonëse Ilir Koçilja, që jetonte i vetëm në këtë banesë, është në gjendje arresti. Ai pret përfundimin e hetimeve për të dalë para gjykatës, ose rezultatin e ekspertizës për të përcaktuar gjendjen e shëndetit mendor për t’u trajtuar në spitalin burg.

Read more ...


Po KMSh-ja jonë kur do të shprehet?/BIK shprehet kundër martesave të gjinisë së njëjtë dhe fertilizimit të asistuar që jep drejta birësimin e fëmijëve çifteve të pamartuara

Myftiu Naim Tërnava, kryetar i Bashkësisë Islame të Kosovës, është shprehur kundër projekt-kodit civil që lejon martesat e gjinisë së njëjtë, si dhe projektligjit për fertilizimin e asistuar. Tërnava këto deklarata thuhet se i ka bërë përgjatë një takimi me kryetaren e Komisionit Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Duda Baljen.
“Gjatë këtij takimi u diskutua për bashkëpunimin e institucionit të Bashkësisë Islame të Kosovës me Komisionin Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, ku ndër të tjera edhe një herë u potencua shqetësimi i Myftiut Tërnava dhe i institucionit të Bashkësisë Islame të Kosovës, rreth ecurisë së miratimit të disa projektligjeve, e në veçanti miratimi i projektligjit për fertilizimin e asistuar, i cili kontribuon direkt në prishjen e institucionit të familjes”, thuhet në njoftimin e BIK’ut.

Read more ...


Kujdes, ka plot shpirtëzinj vërdallë /Merrte fotot e videot dhe hapte profile false me shprehje denigruese, arrestohet 22-vjeçari: Kërkonte deri në 1 mijë Euro që…

Një 22-vjeçar që shantazhonte persona të ndryshëm në rrjetet sociale është vënë në pranga në Tiranë. Policia thotë se ai merrte fotografi dhe video të personave të ndryshëm në rrjetet sociale.Më pas i publikonte ato në profile false me shprehje fyese dhe denigruese. Për fshirjen e tyre, ai kërkonte shuma parash që shkonin deri në 1 mijë Euro.

Read more ...


Punimet në linjën hekurudhore Durrës-Tiranë, ARRSH: Bllokohet qarkullimi në Rrashbull

Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) ka njoftuar bllokimin e rrugës së vjetër të Durrësit për shkak të punimeve që po kryhen për ndërtimin e linjës hekurudhore Durrës-Tiranë. Segmenti rrugor pranë Rrashbullit do të jetë i bllokuar nga ora 22:00 e mbrëmjes së sotme deri në 05:00 të mëngjesit të nesërm, 23 shkurt. ARRSH sqaron ndër të tjera se qarkullimi i automjeteve do të jetë i mundur vetëm nëpërmjet rrugës kryesore Tiranë-Durrës.

Read more ...

XS
SM
MD
LG