Lidhje


Pse gjermanët jetonë me qira dhe nuk blejnë shtëpi?

Më pak se gjysma e gjermanëve jetojnë në shtëpi apo banesa që i kanë blerë. Shumica jetojnë në banesa me qira. Situata është e ndryshme në jug dhe lindje të Evropës. Pse ka kaq shumë dallime? Më shumë se 83 milionë vetë jetojnë në Gjermaninë një sipërfaqe prej 357.580 kilometra katrorë. Prej tyre, më pak se gjysma jetojnë në shtëpitë dhe banesat e tyre. Sipas të dhënave të zyrës evropiane të statistikave Eurostat, në vitin 2022, 47 për qind e familjeve gjermane jetonin në banesat e tyre, ndërsa pjesa tjetër prej rreth 53 për qind janë qiramarrës, gjë që e vendos Gjermaninë në fundin e vendeve në Evropë, nëse përjashtohet Zvicra. Rumania, Sllovakia, Kroacia, Hungaria dhe Mali i Zi kanë përqindjen më të lartë sa i përket pronësisë së pasurive të paluajtshme. Në këto vende më shumë se 90 për qind e popullsisë jeton në shtëpinë ose apartamentin e vet. Por pse dallimet janë kaq të mëdha?

Read more ...


"Konflikti mes Izraelit dhe Hezbollahut po intensifikohet"

Forca e Përkohshme e Paqes e OKB-së në Liban (UNIFIL) paralajmëron se konflikti mes ushtrisë izraelite dhe Lëvizjes Hezbollah po intensifikohet dhe po përhapet, transmeton Anadolu. UNIFIL bëri një deklaratë në platformën e mediave sociale X në lidhje me përleshjet e vazhdueshme midis forcave izraelite dhe Hezbollahut që nga 8 tetori 2023. Në deklaratë thuhet se përleshjet që shkaktuan vdekjen e shumë njerëzve dëmtuan shtëpitë dhe infrastrukturën në rajon. "Konfliktet prekin dhe rrezikojnë jetën e dhjetëra mijëra civilëve në të dy anët e Linjës Blu (kufiri Izrael-Liban). Shohim që sulmet po bëhen më intensive dhe po përhapen", thuhet më tej.

Read more ...


Gruaja vendos të martohet me hologramin e bazuar mbi ish-at e saj

Alicia Framis e ka gjetur përrallën e saj me fund të lumtur në një mënyrë të pazakontë. Pas ndarjes me të dashurin e saj, një manekin me emrin Pierre, këtë verë ajo do të martohet me AILex. Një hologram i inteligjencës artificiale. AILex është holandez dhe është trajnuar me profilet e të dashurve të saj të mëparshëm, edhe pse kjo nuk jep asnjë garanci për një marrëdhënie të gjatë dhe harmonike. Alicia është artiste dhe beson se kjo marrëdhënie do të funksionojë.“Ne e dimë se së shpejti robotët dhe njerëzit do të jenë partnerë seksualë”, tha ajo. “Por për mua, hapi tjetër i rëndësishëm është përfshirja emocionale e inteligjencës artificiale me njerëzit. Hologramet janë më të lidhura me ndjenjat se sa robotët, prandaj zgjodha që të lidhem me një të tillë”.

Read more ...


Macron bën deklaratën e fortë: Nuk përjashtohet dërgimi i trupave të NATO në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se dërgimi i trupave tokësore perëndimore në Ukrainë nuk mund të “përjashtohet” si mundësi. Deklarata e fortë erdhi gjatë një samiti për Ukrainë të mbajtur mbrëmjen e të hënës në kryeqytetin francez. Rreth 20 liderë evropianë u mblodhën në Paris për t’i dërguar presidentit rus Vladimir Putin një mesazh të vendosmërisë evropiane për Ukrainën dhe për të vijuar mbështetjen me armatime ndaj Kievit, përfshirë dhe raketat. “Ne jemi të bindur se humbja e Rusisë është e domosdoshme për sigurinë dhe stabilitetin në Evropë”, u tha Macron gazetarëve pas takimit.

Read more ...


Dhjetëra myslimanë u vranë në një sulm, brenda xhamisë së Burkina Fasos

Dhjetëra besimtarë myslimanë u vranë të hënën në një sulm terrorist në një xhami në Burkina Faso lindore, thanë autoritetet lokale. Vrasjet vijnë në të njëjtën ditë me një tjetër sulm vdekjeprurës ndaj katolikëve që merrnin pjesë në një meshë. “Individë të armatosur sulmuan një xhami në Natiaboani të dielën rreth orës 5 të mëngjesit, duke rezultuar në disa dhjetëra të vrarë”, tha një burim i sigurisë. "Viktimat ishin të gjithë myslimanë, shumica prej tyre burra" të cilët kishin ardhur për lutjet e mëngjesit, tha një banor lokal me telefon.

Read more ...

XS
SM
MD
LG