Lidhje


Prifti katolik Jean-Claude Faveyrial: Perandoria Osmane shpëtoi racën shqiptare

Duke filluar nga shek. XIII, mbretërit serbë nga dinastia Nemanja punuan për ta zhvendosur epiqendrën e shtetit të tyre nga Rasha në drejtim të viseve të pasura të Kosovës. Qytetet të tilla si Shkodra, Prizreni, Prishtina e Shkupi, u bënë me dhunë në kohë të ndryshme seli të oborrit serb.Një tjetër qendër e rëndësishme e Kosovës, Peja, prej mesit të shek. XIII u kthye në qendër të kishës autoqefa…le serbe. Duke filluar nga gjysma e dytë e shek. XIII serbizohen kishat e manastiret e Kosovës dhe ndërtohen shumë kisha të reja të cilat u pajisën me fonde të mëdha tokësore.

Read more ...


Si u tradhetua Skenderbeu nga mbreterit e Evropes

Mbretërit e krishterë të Europës, posaçërisht Papa me mbretin e Hungarisë, duke menduar se Skënderbeu do të bëhej një mur i hekurt karshi osmanëve, s’u kursyen ta inkurajojnë, duke lidhur aleancë me të, por këto pushtete, që s’guxonin t’i dilnin vetë përballë stuhisë osmane, si e futën Skënderbeun në zjarr, qëndruan, duke bërë sehir për së largu.

 

Megjithatë, Skënderbeu i mbështetur në atë strategji dhe mënyrë luftimi, që ishte një veçanti e tij, e sidomos duke mbajtur grykat e duke u fshehur nëpër pyje të pafundme, me mësymje të befasishme dhe duke iu shmangur betejave të hapëta arriti t’u qëndrojë ushtrive të komanduara nga vetë sulltan Mehmeti i II.

Read more ...


A ishte kjo brohorima më e fortë e vitit?

Nga Andre Albers, BILD

 

A ishte kjo brohoritja më e fortë e vitit?

Në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian kundër Italisë, kombëtarja shqiptare arriti diçka shumë të veçantë. Edhe pse në fund shqiptarët humbën 2-1, rekordi i golit më të shpejtë të shënuar ndonjëherë në një kampionat europian, nuk do të harrohet lehtë.

Read more ...


Na ishte njëherë, Bagdadi....

Nga Meshal Es-sediri

 

Për të thuhej se ishte zemra e botës, zonja e të gjitha vendeve, parajsa e tokës, qyteti i paqes, kupola e Islamit, miniera e hijeshive dhe origjina e zotërinjve të objektivave. Pra ky qytet ishtë (Bagdadi) e kush tjetër? - dua të them Bagdadi që (ishte), jo Bagdadi (i sotshëm).

Read more ...

XS
SM
MD
LG