Lidhje


Ushtria izraelite nga njëra anë djeg pikën kufitare Rafah ndërsa nga ana tjetër kryen bastisje në Bregun Perëndimor edhe në Festën e Kurban Bajramit

Ushtria izraelite i vendosi zjarrin dhe e bëri të papërdorshme ndërtesën e udhëtarëve në pikën kufitare Rafah që ndodhet mes Rripit të Gazës dhe Egjiptit dhe e cila është pika e vetme e Gazës që hapet për botën e jashtme me përjashtim të Izraelit. Sipas informacioneve të marra nga burimet lokale, mësohet se krahas ndërtesës së udhëtarëve, përfshirë sallën e pritjes në anën e Gazës të pikës kufitare Rafah që mori nën kontroll më 7 maj, ushtria izraelite i ka vënë zjarrin edhe një sërë objekteve pranë saj.

Read more ...


UNRWA: Sulmet izraelite kanë grabitur fëmijërinë e fëmijëve në Gaza

Komisioneri i Përgjithshëm i Agjencisë së OKB-së për Refugjatët Palestinezë në Lindjen e Afërt (UNRWA), Philippe Lazzarini paralajmëroi se nëse nuk arrihet armëpushim në Rripin e Gazës, i cili është nën sulmet izraelite do të zhduket një brez. Lazzarini në deklaratën e tij në X tha se fëmijët janë të parët dhe më të vuajturit në konflikte dhe luftëra. Ai tha se situata në Gaza nuk është ndryshe. Duke theksuar se fëmijët po përjetojnë gjëra që asnjë fëmijë në asnjë vend në botë nuk duhet t'i shohë apo përjetojë, Lazzarini tha se shumë njerëz humbën jetën dhe u plagosën ndërsa të mbijetuarit përjetuan trauma të thella.

Read more ...


"Ata i shohin gratë si mbretëresha": Dëshmitë e ish-pengëve hedhin poshtë pretendimet e Izraelit ndaj Hamasit

Dëshmitë e reja kanë hedhur poshtë narrativat dhe pretendimet e bëra nga forcat okupuese izraelite për keqtrajtimin e supozuar të pengjeve gjatë ndalimit të tyre nga lëvizja e rezistencës palestineze Hamas në Gaza. Dëshmitë e reja erdhën nga një nënë dhe vajza e saj që ishin ndër pengjet e mbajtura nga Hamasi pas sulmit të befasishëm më 7 tetor. Në intervistën e tyre me kanalin izraelit 12, Almond Goldstein tha se anëtarët e lëvizjes së rezistencës po i mbronin ata me "trupat" e tyre nga bombardimet izraelite. “Kur i pyetëm nëse do të na vrisnin, përgjigja e tyre ishte: ne do të vdesim para se të vdisni ju”, tha Goldstein.

Read more ...


Maldivet nisin mbledhjen e fondeve për Palestinën

Maldivet nisën të mërkurën një fushatë mbarëkombëtare për mbledhjen e fondeve për Palestinën. Fushata "Maldvianët në Solidaritet me Palestinën" u nis nga Presidenti Mohamed Muizzu në kryeqytetin Male, tha zyra e tij. Fushata do të vazhdojë edhe sot vonë me 13 kuti dhurimi në zonën e madhe të Males. Muizzu u bëri thirrje njerëzve që "të japin ndihmën më të madhe për popullin e Palestinës". Ligjvënësit e Kongresit Kombëtar Popullor në pushtet dhanë gjithashtu donacione për fushatën, e cila po zhvillohet në bashkëpunim me mediat lokale. Maldivet, si asnjë vend tjetër, në fillim të këtij muaji vendosën një ndalim për qytetarët izraelitë që të hyjnë në ishull për shkak të luftës së vazhdueshme të Tel Avivit ndaj Gazas.

Read more ...


Alarmi i falimentimit në Gjermani – 2023, çdo tre minuta u mbyll një biznes në vend

 

Mediat gjermane raportojnë për sinjale të frikshme nga industritë më të rëndësishme në vend. Sipas tyre sektori është një një situatë alarmuese. Të dhënat e vitit 2023 tregojnë se 176 mijë biznese u mbyllën: një në çdo tre minuta.Industria po jep sinjale alarmuese në Gjermani për sa i përket numrit të bizneseve që janë mbyllur. Sektorë të tillë si industria e ndërtimit janë veçanërisht të prekur, por probleme ka edhe në sektorin e prodhimit – aktualisht 5.5 milionë vende pune.

Read more ...

XS
SM
MD
LG