Lidhje


Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko, ka porositur shtetin e Kosovës që të armatosen sa më shumë. Kjo, pasi që sipas tij askush nuk e mbron Kosovën në rast nevoje.

Gonacherko tha se këtë qëndrim e ka nga përvoja e Ukrainës. Deputeti ukrainas tha se Rusia ka pasur gisht në sulmin e Banjskës shtatorin e kaluar në Kosovë.  Gonacherko beson se Ukraina pas luftës do ta njohë pavarësinë e Kosovës. 

Read more ...


Organizata 'FETO' në Shqipëri, Laçi: Gylenistët kanë uzurpuar KMSH dhe gjithë institucionet politike e arsimore! Funksionojnë si një ‘shtet hije’

Organizata FETO është kthyer sërish në qendër të diskutimeve mes marrëdhënieve Shqipëri-Turqi pas kërkesës së presidentit turk Rexhep Taip Erdogan ndaj kryeministrit Edi Rama për të ‘spastruar’ përfaqësuesit e kësaj organizate në Shqipëri. Lidhur me këtë çështje, studiuesi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Marlind Laçi i ftuar në “Studio Live” me gazetarin Arbër Hitaj tha se anëtarët e organizatës “FETO” të cilët njihen si “gylenistë” kanë uzurpuar edhe Komunitetin Shqiptar Musliman. “Gylenistët janë organizatë okulte që operon për të vendosur emisarët e saj në cdo post nevralgjik të një shteti me qëllim që t’i shërbëjne një personi me emrin Fetullah Gylen. Ngre një rrjet të madh tentakulash për të krijuar një shtet hije. Në Shqipëri nga kjo organizatë është uzurpuar edhe komuniteti musliman shqiptar. Kuptohet se janë gylenistë nëpërmjet formave sesi i kanë marrë bursat dhe predikimi i tyre. Myftiu i Tiranës nuk guxon të dalë e të hotë se nuk është gylenist apo të shkojë në gjykatë e të ngrejë një aktakuzë mbi sulmin e tij si anëtar i FETO-s.”- u shpreh Laçi.

Read more ...


"True colours" - Seriali i TRT-së trajton histori të patreguara të atyre që janë prekur nga përhapja e ideologjisë gjinore dhe lobi LGBT

Një serial ekskluziv i TRT World, "Ngjyrat e vërteta"-"true colours", eksploron histori të patreguara të atyre që janë prekur nga përhapja e ideologjisë gjinore dhe lobi LGBT. A duhet të lejohen fëmijët të shndërrohen në një gjini tjetër? Një nënë britanike rrëfen sesi djali i saj autik – i cili po luftonte me pubertetin – u indoktrinua në internet nga pedofilët dhe më vonë u shty për të ndryshuar gjininë nga autoritetet arsimore dhe shëndetësore kur ai ishte vetëm 14 vjeç.

Read more ...


Shifra frikësuese/Rreth 6500 raste të reja me kancer çdo vit

Gjatë një viti në vendin tonë diagnostikohen rreth 6500 pacientë me kancer. Sëmudjet tumorale janë një ndër vrasësit kryesor të shqiptarëve, sipas të dhënave të INSTAT vdekjet nga “Tumoret” zënë rreth 16 % të totalit të vdekjeve."Nga pikëpamja e përqindjes në totalin e vdekjeve kanceret ende zënë një proporcion të vogël në Shqipëri, krahasur me vendet e industrializura në Perëndim ku kanceri zë mbi 20%, 21-25% të totalit të vdekjeve.

Read more ...


"Flasim me tru jo me organet seksuale" - aktivistja orienton debatin e shumëpërfolur aktualisht

“Flasim me tru, jo me organet seksuale!” Aktivistja: Asnjë 15-vjeçar nuk e ka shijuar aktin. Një prej argumenteve që ka qarkulluar në panele të ndryshme apo në rrjete sociale lidhur me rastet e të miturave që janë lidhur apo martuar me persona me diferencë të madhe moshe, ka qenë “pëlqim i të dyja palëve”. Teksa moderatorja e “Shije Shtëpie” në Tv Klan, Katerina Trungu e përmend si pikë gjatë programit, Suela Koçibellinj e cilëson një çrregullim të madh.

Read more ...

XS
SM
MD
LG