Lidhje


Të duash Ukrainën më shumë se Kosovën

Nga Shaban Murati

Shënim nga blloku diplomatik

Në datën 28 shkurt 2024 kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski nënshkruan në Tiranë “Traktatin e Miqësisë dhe të Bashkëpunimit midis Shqipërisë dhe Ukrainës”. Megjithëse ka 11 vjet kryeministër I Shqipërisë, Edi Rama ende nuk ka nënshkruar një Traktat Miqësie dhe Bashkëpunimi me Kosovën.

Read more ...


Arsyet për ta mbyllur këtë rrjet dita ditës shtohen/Shkodër:I hapën llogari në TikTok një gruaje, vihen nën hetim tre persona, mes tyre dhe një 42-vjeçare

Policia në Shkodër ka nisur hetim ndaj tre personave, mes tyre dhe një gruaje, të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin, i hapën llogari në TikTok një 35-vjeçareje. Hetimi ndaj tyre ka nisur pasi kjo e fundit ka denoncuar në polici. “Gjithashtu, specialistët për Hetimin e Krimeve Kirbernetike të DVP Shkodër referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasit A. L., 42 vjeçe, banuese në fshatin Ana e Malit, A. K., 35 vjeç dhe E. K., 44 vjeç, të dy banues në lagjen “Guerrile”, Shkodër, pasi ka kallëzuar një 34-vjeçare, banuese në Shkodër, se i kanë hapur një llogari false në rrjetin social “Tik tok””, njofton policia.

Read more ...


Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Çfarë iu bën përshtypje në këtë foto?

Fotoja më sipër është shkrepur gjatë fjalës së Edi Ramës në samitin Ukrainë – Europa Juglindore që po mbahet në Tiranë. Nëse vini re në foto, pas krahëve të Edi Ramës qëndrojnë dy nga mbështetësit e tij më të mëdhenj. I pasi është Taulant Balla, rilindasi i bërë ministër vetëm 10 vjet pasi Rilindja erdhi në pushtet. Pas tij ndodhet Alex Soros, djali i miliarderit George Soros, i njohur si mbështetës i pakursyer i Edi Ramës. Alex Soros është i pranishëm në çdo takim rajonal, sidomos kur ato mbahen në Tiranë. (fotot më poshtë)

Read more ...


Departamenti amerikan i Mbrojtjes: Mbështesim transformimin e plotë të FSK-së në ushtri

Departamenti i Mbrojtjes, në faqen e tyre zyrtare kanë treguar për takimin e djeshëm të Alton Buland, Drejtor Kryesor për Politikat Evropiane dhe të NATO-s në Zyrën e Sekretarit të Mbrojtjes të ShBA-së, gjeneralmajor Steve Osborn dhe gjeneral i shtabit i Gardës Kombëtare të Iowas, Gjeneral Brigade Chris McKinney në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes së Kosovës. Në shkrimin e departamentit thuhet se ShBA-të do ta përkrahin Kosovën në anëtarësim nëpër organizata ndërkombëtare, por edhe në transformimin e plotë të FSK-së në ushtri me kapacitete të ndërveprueshme me NATO-n.

Read more ...


Shqipëri / Restaurohet Kurani 100-vjeçar

Një Kuran rreth 100-vjeçar është restauruar në Laboratorin Qendror të Restaurimit, i cili është pjesë e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave. Lajmi është dhënë nga vetë institucioni, i cili ka treguar se ky Kuran shekullor i është nënshtruar një procesi të mirëfilltë trajtimi, të krahasueshëm me “kirurgjinë”. Ndër të tjera, kjo drejtoria ka treguar se restaurimi i librave të shenjtë kërkon një përkujdesje të posaçme dhe për këtë proces nevojiten dorashka, maska dhe pajime metalike. Libri i sjellë nga zotëruesi ka kaluar në një seri etapash, sikurse janë: dezinfektimi, pastrimi me gomat pluhur, larja në vaska, deacafikimi në vaska, pastrimi nga mbishtresat, riintegrimi i pjesëve të humbura me letër japoneze, restaurimi i kapakut, qepja e fletëve dhe lidhja e fletëve me kapakun.

Read more ...

XS
SM
MD
LG