Lidhje


Gjermania akuzat e OKB-së për krime lufte kundër Izraelit i quan “serioze”

Gjermania akuzat e OKB-së për krime lufte kundër Izraeli i ka quajtur “serioze” dhe ka përsëritur se Tel Avivi duhet t’i përmbahet ligjit ndërkombëtar humanitar, transmeton Anadolu.“Ne po e shohim raportin shumë nga afër. Ai gjithashtu përmban akuza serioze kundër luftës izraelite”, tha para përfaqësuesve të mediave në Berlin zv/zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Christian Wagner.Wagner i referohej një raporti hetimor nga një komision i mbështetur nga OKB-ja që ka zbuluar se Izraeli dhe grupet palestineze kanë kryer krime lufte në Gaza dhe gjithashtu akuzoi Izraelin për “krime kundër njerëzimit”.

 

Ai gjithashtu bëri thirrje për një hetim pas akuzave nga komisioneri i përgjithshëm i UNRWA-së, Philippe Lazzarini, i cili tha se Izraeli abuzonte dhe torturonte punonjësit e burgosur të ndihmës të OKB-së.

 

“Sigurisht, këto akuza duhet të hetohen. Mendoj se kemi qenë gjithmonë shumë të qartë për UNRWA-në dhe rolin e saj të rëndësishëm. Por nëse ngrihen akuza të tilla, ato sigurisht duhet të hetohen dhe është e rëndësishme që të gjithë aktorët të bashkëpunojnë me OKB-në”, theksoi ai.

 

Wagner gjithashtu shprehu shqetësim për një sulm izraelit në kampin e refugjatëve Al-Nuseirat në Gaza për të shpëtuar katër pengje fundjavën e kaluar. Të paktën 274 njerëz, përfshirë shumë fëmijë, u vranë në bastisje./AA

XS
SM
MD
LG