Lidhje


Gruaja e akuzuar se tentoi të mbyste një fëmijë mysliman 3-vjeçar, riarrestohet pasi obligacioni u rrit në 1 milion dollarë

Një grua e akuzuar për përpjekjen për të mbytur një fëmijë mysliman dhe palestinez 3-vjeçar në një pishinë të një kompleksi apartamentesh në Teksas është arrestuar sërish, dëshmojnë të dhënat.

 

Elizabeth Wolf, 42 vjeç, e cila u arrestua më 19 maj në lidhje me akuzat në qytetin Euless të zonës së Dallasit, ishte akuzuar për tentativë vrasjeje të një personi nën 10 vjeç dhe plagosjen e një fëmije, por u lirua me kusht më pas .

 

Gjatë një seance dëgjimore të mëvonshme më 27 qershor, lidhja e saj për akuzën për vrasje në tentativë u rrit në 1 milion dollarë dhe ajo u rikthye në paraburgim, tha për CNN të martën kapiteni i policisë Euless, Brenda Alvarado. Wolf ishte ende në paraburgim të martën, treguan të dhënat nga të burgosurit.

 

Incidenti po hetohet si një krim për motive urrejtjeje, tha Alvarado.

 

Zyra e Prokurorit të Qarkut Tarrant ka marrë rastin për paraqitje dhe çështja mbetet nën hetim, tha policia.

 

CNN ka kërkuar koment nga avokati i Wolf.

 

Një datë gjyqi është caktuar për 17 tetor, tregon një dokument.

 

Dëshmitarët i thanë policisë se "një grua e cila ishte shumë e dehur kishte tentuar të mbyste një fëmijë dhe kishte debatuar me nënën e fëmijës" në një pishinë në në kompleks apartamentesh në Euless më 19 maj, kishte thënë policia në një njoftim për shtyp.

 

Oficerët iu afruan Wolf ndërsa ajo u përpoq të largohej dhe u arrestua nën dyshimin për dehje në publike, tha policia.

 

42-vjeçarja Elizabeth Wolf akuzohet se tentoi të mbyste fëmijën 3 vjeç.


Nëna e fëmijës i tha policisë se Wolf po merrte në pyetje se nga ishte dhe nëse dy fëmijët që luanin në pishinë ishin të sajat, thuhet në njoftimin për shtyp. Nëna kishte veshur një hixhab dhe rroba banje modeste dhe familja është myslimane, palestineze, sipas Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR).

 

Wolf gjithashtu bëri deklarata se nëna nuk ishte amerikane dhe tha gjëra raciste, tha policia.

 

“Kur nëna iu përgjigj… Wolf u përpoq të kapte djalin e saj 6-vjeçar, teksa ai u tërhoq nga duart e saj, gjë që shkaktoi një gërvishtje në gishtin e tij. Nëna filloi të ndihmonte djalin e saj kur Wolf e rrëmbeu vajzën e saj 3-vjeçare dhe e futi atë nën ujë”, thuhet në njoftimin e policisë.

 

Nëna e tërhoqi vajzën e saj nga uji, por ajo “kishte bërtitur për ndihmë dhe po villte ujë”, thuhet në njoftimin e policisë.

 

Në një njoftim të hënën, CAIR-Texas përshëndeti vendimin për të riarrestuar Wolf.

 

“Familja e prekur dhe komuniteti mysliman amerikan fituan një lehtësim të përkohshëm kur e morrën vesh se autorja e dyshuar është sërish në paraburgim.

 

Falënderojmë forcat lokale dhe federale të ligjit për arrestimin dhe përparimin në hetimin e rastit, "tha menaxheri i operacioneve të CAIR-Texas, Shaimaa Zayan./CNN

XS
SM
MD
LG