Lidhje


Orban i Hungarisë i kërkon armëpushim Rusi-Ukrainë në një vizitë të papritur në Kiev

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka bërë thirrje për një armëpushim në Ukrainë gjatë një udhëtimi të rrallë në vendin e shkatërruar nga lufta. Në një takim me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy të martën, Orban, një kritik i zjarrtë i ndihmës ushtarake perëndimore për Ukrainën, sugjeroi se një armëpushim i shpejtë mund të përshpejtojë bisedimet e paqes.Orban tha gjithashtu se Hungaria dëshiron të përmirësojë lidhjet e saj me Ukrainën dhe ofroi të ndihmojë në modernizimin e ekonomisë së saj, në një ulje tonesh të dukshme për fqinjin e saj të distancuar prej kohësh.

 

Zelenskyy, duke folur së bashku me Orban në një konferencë shtypi, tha se ai "e vlerëson" vizitën e liderit hungarez, e para në më shumë se një dekadë, por theksoi se Ukraina ka nevojë për një "paqe të drejtë" pas më shumë se dy vitesh lufte përkundër pushtimit rus.

 

Orban tha se do t'u raportonte kryeministrave të Bashkimit Evropian për bisedimet e tij me Zelenskyy "në mënyrë që të mund të merren vendimet e nevojshme evropiane".

 

Marrëdhëniet e akullta

 

Vizita e Orban erdhi pasi Hungaria merr presidencën e rradhës të BE-së, një rol që ka shkaktuar shqetësim nga pjesa tjetër e bllokut dhe Ukraina për shkak të lidhjeve relativisht të ngrohta të Budapestit me Moskën. Hungaria ka bllokuar ose vonuar vazhdimisht planet e BE-së për të ndihmuar Ukrainën dhe sanksionuar Rusinë .

 

Hungaria ka zemëruar gjithashtu Ukrainën duke kritikuar hapjen e bisedimeve zyrtare të anëtarësimit në BE me Kievin – megjithëse Budapesti përfundoi duke abstenuar në vend që të vendoste veton ndaj masës.

 

Hungaria, nga ana e saj, ka akuzuar Ukrainën për frenimin e të drejtave të rreth 150,000 hungarezëve etnikë që jetojnë në perëndim të saj të largët, akuza që Kievi i mohon ndërsa thotë se do të bëjë gjithçka që mundet për të trajtuar shqetësimet e Budapestit.

 

Gjatë vitit të kaluar, Zelenskyy është filmuar duke mbajtur disa biseda të tensionuara me Orban në forume ndërkombëtare, më së fundi në një takim të Këshillit Evropian në Bruksel javën e kaluar./aljazeera

XS
SM
MD
LG