Lidhje


Edhe kroçerat e luksit kanë 'telashet e veta'/Kroçera norvegjeze karantinohet në port, dyshohet për përhapjen e kolerës

Kroçera norvegjeze “Norëegian Dawn” është karantinuar në brigjet e Mauritius, pas raportimeve për një infeksion që ka prekur disa nga pasagjerët.American USA Today deklaron se dyshohet për përhapjen e kolerës në bordin e anijes.“Gjatë lundrimit të “Norvegjisë” Daën nga Afrika e Jugut, një numër i vogël të ftuarish përjetuan simptoma të lehta të sëmundjes së stomakut. Pas kthimit në Port Louis, Mauritius, menaxhmenti i anijes u takua me autoritetet lokale për të siguruar mirëqenien e të gjithëve në bord”, tha zëdhënësi i linjës Norvegjeze të anijeve.

 

 

Zëdhënësi shtoi se, për shkak të testimeve shtesë të kërkuara nga autoritetet lokale, qeveria në Mauritius ka vonuar zbarkimin nga anija deri më 27 shkurt.Anija ishte nisur më 13 shkurt nga Cape Town, në Afrikën e Jugut, për në Port Louis, Mauritius.

 

 

Teksa po përgatiteshin për të shkuar në një konferencë për shtyp, reporterët nga USA Today dhe disa media të tjera dëgjuan se dyshohej për kolera.

 

 

“Ne kemi ngritur procedurat tona sanitare në bord si pjesë e masave tona rutinë për të siguruar një mjedis të sigurt për të gjithë në bord dhe do të vazhdojmë të marrim të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur mysafirët tanë, ekuipazhin dhe destinacionet që vizitojmë,” tha zëdhënësi i kompanisë./ Nga Anadolu A

XS
SM
MD
LG