Lidhje


Dhjetëra myslimanë u vranë në një sulm, brenda xhamisë së Burkina Fasos

Dhjetëra besimtarë myslimanë u vranë të hënën në një sulm terrorist në një xhami në Burkina Faso lindore, thanë autoritetet lokale. Vrasjet vijnë në të njëjtën ditë me një tjetër sulm vdekjeprurës ndaj katolikëve që merrnin pjesë në një meshë. “Individë të armatosur sulmuan një xhami në Natiaboani të dielën rreth orës 5 të mëngjesit, duke rezultuar në disa dhjetëra të vrarë”, tha një burim i sigurisë. "Viktimat ishin të gjithë myslimanë, shumica prej tyre burra" të cilët kishin ardhur për lutjet e mëngjesit, tha një banor lokal me telefon.

 

Një tjetër burim lokal tha se "terroristët hynë në qytet herët në mëngjes. Ata rrethuan xhaminë dhe qëlluan mbi besimtarët, të cilët ishin mbledhur atje për lutjen e parë të ditës."

 

“Disa prej tyre u qëlluan për vdekje, duke përfshirë një udhëheqës të rëndësishëm fetar”, shtoi burimi.

 

Ushtarët dhe anëtarët e Vullnetarëve për Mbrojtjen e Atdheut (VDP), një forcë civile që mbështet ushtrinë, ishin gjithashtu në shënjestër "nga këto hordhi që erdhën në numër të madh", tha i njëjti burim.

 

Burimi e përshkroi atë si "sulm në shkallë të gjerë" për sa i përket numrit të sulmuesve, të cilët shkaktuan fatalitete të konsiderueshme./Daily sabah

XS
SM
MD
LG