Lidhje


Vuçiç i drejtohet Perëndimit: Po na merrni Kosovën që t’i hiqni Putinit asin nën mëngë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka pranuar humbjet e fundit politike lidhur me anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Në konferencën e mbajtur, Vuçiç theksoi se vendi i tij po paguan një çmim të lartë për shkak të marrëdhënies me Rusinë.

Vendet perëndimore ndjejnë shumë presion për shkak të avancimit të forcave ruse dhe pasigurisë se si do të përfundojë konflikti në Ukrainë, dhe janë nën presion nga mesazhet politike nga Moska bazuar në atë që quhet ‘precedenti Kosovë’. Pikërisht për këtë arsye, bëhet fjalë për heqjen e Kosovës si një as të mundshëm nën mëngë të Vladimir Putinit dhe prandaj jemi në shënjestër të Prishtinës dhe atyre që i kanë përkrahur”, u shpreh Vuçiç

 

Thonë se kanë vendosur sanksione ndaj Kurtit dhe me ato sanksione, edhe pse mallrat serbe nuk kanë qasje në Kosovë e Metohi për nëntë muaj, askush nuk po bën asgjë për këtë. Që atëherë, ndër të tjera thonë se kanë vendosi sanksione ndaj Kurtit dhe gjatë vitit të kaluar absolutisht në të gjitha forumet morën pjesë ata që vendosën sanksione”, tha presidenti./ Top Channel

XS
SM
MD
LG