Lidhje


Rritet përçarja në FETO/ Nipi i Gylenit dëshmon përfshirjen e vetë Gylenit në përpjekjen për grusht shteti të 15 korrikut 2016

Transmetimi i "intervistës" në mediat sociale me Ebuseleme Gylen, nip i Fetullah Gylenit, lideri me bazë në SHBA i Grupit famëkeq Gylenist (FETO), bëri bujë mes anëtarëve të grupit që mbeten të lirë pas një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016 që ata kryen, në Turqi.Gyleni i ri, një nga shumë nipërit dhe mbesat e liderit terrorist, së fundmi u shfaq si një figurë "disidente" në grup, duke akuzuar rrethin e ngushtë të Gylenit të madh për tentativa për ta vrarë atë. "Intervista" e tij e fundit si një anëtar të FETÖ-s në arrati , ekspozoi një përçarje të brendëshme mes anëtarëve të grupit dhe zbuloi detaje të reja rreth tentativës për grusht shtet.

 

Önder Aytaç, një figurë me ndikim në grup që u largua nga Turqia në vitin 2014 dhe u vendos në Shtetet e Bashkuara, një destinacion për shumë anëtarë të arratisur të grupit, dukej se mbështeti deklaratat e Ebuseleme Gylen dhe kritikoi gjithashtu Kudret Ünal, mjekun personal të Gylenit si Emre Uslu, një tjetër anëtar i FETÖ i arratisur, për mbështetje ndaj rrethit të ngushtë të liderit.

 

Nipi Gylenit ka pohuar se Cevdet Türkyolu, një nga bashkëdrejtuesit e FETO-s, vodhi fondet e anëtarëve të grupit të dërguara për aktivitetet e grupit famëkeq dhe "u bë i pasur". Ai tha se Türkyolu u dëbua disa herë nga kompleksi i Pensilvanisë dhe kthehej çdo herë, duke bindur udhëheqjen e grupit për pafajësinë e tij. Ai tha se Mustafa Özcan, një tjetër figurë e lartë e FETÖ, ishte gjithashtu i përfshirë në komplotet e Türkyolu. Më herët, ai pretendoi se ata u përpoqën të "kontrabandonin" (largonin jashtë kompleksit) Gylenin nga kompleksi, për të shkëputur lidhjet me ndjekësit e Gylenit që kritikuan komplotin e tyre.

 

Aytaç u përball me fyerje në internet pas komenteve të tij, por nuk u tërhoq dhe goditi Ekrem Dumanlı, një tjetër anëtar i arratisur i grupit që ai e akuzoi se drejtonte "ekipin online të së keqes".

 

Barbaros Kocakurt, një nga emrat e përmendur nga Ebuseleme Gylen, ka dalë për herë të parë në internet, duke mohuar pretendimet e këtij të fundit, ndërsa emra të tjerë me ndikim brenda grupit janë rreshtuar në internet, duke publikuar video dhe deklarata të ngjashme. Një faqe interneti e operuar nga grupi terrorist publikoi gjithashtu një foto të Gylenit duke hedhur poshtë thashethemet për vdekjen e tij.

 

Oferta e FETO-s për grusht shteti 2016


Ebuseleme Gylen ekspozoi gjithashtu përfshirjen e vetë Gylenit në përpjekjen për grusht shteti të 15 korrikut 2016 në Turqi, në rrëfimin e parë kaq të gjatë nga një anëtar i grupit famëkeq . Deklarimi i tij ka zbuluar muaj të tëra planifikimi për përpjekjen.

 

Ai tha se Adil Öksüz, organizatori i arratisur i tentativës për grusht shteti, i cili u lirua në mënyrë kontroverse pas kapjes së tij fillestare në një bazë ushtarake në zemër të komandës së puçit, ka qenë gjithmonë në kontakt me Gylen dhe emra të tjerë kryesorë të grupit. Ai zbuloi se Gylen po gënjen kur tha se nuk e njihte personalisht Öksüz-in.

 

Gyleni deklaroi se i njëjti "ekuipazh" që planifikoi përpjekjen për grusht shtet me Öksüz ishte gjithashtu pas "evakuimit" të supozuar të xhaxhait të tij nga kompleksi i Pensilvanisë. Nipi tha se Adil Öksüz ka qenë gjithmonë me Gylenin dhe ai u prezantua me të kur të dy ishin në Stamboll dhe ai e njihte atë atëherë si "personi përgjegjës" për të infiltruarit e FETO-s në ushtrinë turke. Ebuselem Gülen, i cili merrej me dizejnimin e lojrave, tha se Öksüz i kërkoi atij të zhvillonte një lojë kompjuterike që do të "demonizonte" Presidentin Recep Tayyip Erdoğan pak para përpjekjes për grusht shtet. “I thashë se nuk do të ishte shumë popullore, por ai tha ‘prit dhe shiko,” . Ai pretendoi se Öksüz i tha atij se loja ishte e nevojshme për të justifikuar "luftën" e tyre kundër qeverisë turke.

 

Ai tha se xhaxhai i tij i la të kuptonte për grushtin e shtetit gjatë një takimi në prill 2016. "Miqtë tanë menduan për disa (plane). Së shpejti, të gjitha institucionet në Turqi do të ndryshojnë duart dhe ti do të caktohesh në poste të rëndësishme," i tha Gylen nipit të vet./DS

XS
SM
MD
LG