Lidhje


Regjimi shovinist i Modit përpjekje për të eleminuar opozitën/Policia indiane ndalon protestuesit e opozitës në Nju Delhi

Policia indiane ka arrestuar dhjetëra protestues të opozitës teksa kërkonin të marshonin drejt rezidencës së kryeministrit Narendra Modi.

 

Arrestimet e së martës penguan mbështetësit e zyrtarit të lartë të zgjedhur të Delhit, Arvind Kejriwal, të kërkonin lirimin e liderit të shquar të opozitës, pasi ai u arrestua me akuza për korrupsion javën e kaluar.

 

Protestuesit u mblodhën në Shtëpinë e Parlamentit të Indisë për të filluar marshimin e tyre. Policët i rrethuan me shpejtësi.

 

Kejriwal, një nga politikanët më të rëndësishëm të vendit të dekadës së kaluar dhe një rival kryesor i Modit, u arrestua të enjten. Ai dhe Partia e tij Aaam Admi (AAP), ose Partia e Njeriut të Përbashkët, akuzohen se kanë pranuar 1 miliard rupi (12 milionë dollarë) ryshfet nga kontraktorët e pijeve gati dy vjet më parë.

 

Partia e ka mohuar akuzën, duke pretenduar se e ka sajuar Drejtoria e Përmbarimit (ED). Ajo ka akuzuar agjencinë e krimeve financiare se është e kontrolluar nga qeveria e Modit.

 

AAP është pjesë e një aleance të gjerë të partive opozitare të quajtur INDI, e cila është sfiduesi kryesor i Partisë Bharatiya Janata (BJP) në pushtet të Modit në zgjedhjet e përgjithshme të planifikuara për të filluar në prill dhe për të vazhduar deri në qershor.

 

Kejriwal u mbajt në paraburgim për shtatë ditë pas një urdhri gjykate të premten. Partia e tij tha se ai do të mbetej kryetar i Delhit, ndërsa çështja do të çohet në gjykatë. Qindra mbështetës të tij kanë zhvilluar protesta që atëherë.

 

ED akuzoi Kejriwal si "mbret dhe komplotist kryesor" në rastin e ryshfetit me pije alkoolike.

 

Arrestimi i Kejriwal do të thotë se të gjithë udhëheqësit kryesorë të AAP-së janë tani në burg. Dy nga deputetët e Kejriwal u arrestuan vitin e kaluar në lidhje me të njëjtin rast.

 

Përpara zgjedhjeve, partitë opozitare kanë akuzuar qeverinë për keqpërdorim të pushtetit të saj duke sulmuar dhe dobësuar kundërshtarët politikë. Ata kanë vënë në dukje një mori bastisjesh, arrestimesh dhe hetimesh për korrupsion kundër figurave kryesore të opozitës./ Nga al jazeera.com

XS
SM
MD
LG