Lidhje


A ka nevojë Zoti për tortura?/Filipinasit simulojnë të Premten e Mirë (të zezë) me kryqëzime dhe rrahje me kamxhik

Besimtarët katolikë në Filipine, duke rikthyer momentet e fundit të Jezu Krishtit, u gozhduan në kryqe druri, ndërsa të tjerët u rrahën duke u përgjakur në shfaqje ekstreme të përkushtimit fetar të Premten e Madhe (të zezë) të pashkëve katolike.

 

Ndërsa shumica e filipinasve shkonin në kishë ose e kalonin festën me familjen, mijëra u mblodhën në fshatrat përreth qytetit San Fernando, në veri të kryeqytetit Manila, për të parë burrat të ndëshkonin veten në një përpjekje për të shlyer mëkatet e tyre ose për të kërkuar mrekulli nga Zoti.

 

Dhjetra njerëz me gjoks të zhveshur, të veshur me qefina të zeza dhe kurora të bëra me hardhi, ecnin zbathur nëpër rrugët me pluhur e të ngushta, duke rrahur në mënyrë ritmike shpinën e tyre me shirita bambuje të lidhura në litarë, gjaku i tyre u lagu majat e pantallonave madje duke spërkatur shikuesit.

 

Në fshatin San Juan, një burrë shtatshkurtër, i dredhur me flokë të lëshuar e të bardhë që luante rolin e Jezu Krishtit dhe dy të tjerëve, u tërhoqën zvarrë nga fqinjët e veshur si centurionë romakë në një tumë të ngritur ku kryqe druri shtriheshin në tokë.

 

Ndërsa spektatorët filmonin në telefonat e tyre celularë, gjemba 7,6 cm u futën në pëllëmbët e burrave teksa kryqet u ngritën lart.

 

Disa minuta më vonë kryqet u ulën në tokë dhe gozhdët u nxorrën jashtë trupave.

 

“Unë do të vazhdoj ta bëj këtë derisa të jem gjallë, për sa kohë që trupi im është në gjendje ta bëjë këtë. Ky është zotimi im, "tha peshkatari në pension Wilfredo Salvador, 67 vjeç, i cili filloi të luante rolin e Jezu Krishtit në kryqëzimet simuluese 16 vjet më parë pas një çrregullimi mendor.

 

“Kjo nuk është asgjë. Ndonjëherë shërohen pas vetëm një dite dhe unë jam në gjendje të laj enët dhe të lahem vet "tha Salvador për plagët e tij.

 

Dhjetë njerëz u gozhduan ose u lidhën në kryqe në tre simulime të kryqëzimit, u tha gazetarëve këshilltari i qytetit të San Fernando, Reginaldo David.

 

Departamenti i Shëndetësisë i Filipineve i bëri thirrje publikut këtë javë që "të shmangin aktet ose ritet që çojnë në plagë fizike dhe lëndime".

 

“Ne i bashkohemi orientimeve të udhëheqësve tanë të besimit, duke i udhëhequr të gjithë drejt praktikave fetare që janë të sigurta dhe të shëndetshme”, thuhet në një deklaratë.

 

Por për besimtarët si 23-vjeçari Ian Bautista, i cili ka marrë pjesë në fshikullime që kur ishte 15 vjeç dhe është një nga katër flagjelantët në familjen e tij, vuajtja ia vlen për një kauzë të mirë.

 

"Është për nënën time," tha Bautista, duke shpjeguar se ajo kishte një operacion për një kist ovarian të hënën dhe se ai besonte se pjesëmarrja do ta ndihmonte në shërimin e saj.

 

"Është e dhimbshme, por unë do ta bëj këtë derisa trupi im të dorëzohet."/Nga Al jazeera.com

 

 

XS
SM
MD
LG