Lidhje


Netanyahu mbledh sonte parlamentin për të vendosur mbylljen e medias “Al Jazeera” në Izrael

Kryeministri izraelit premton të përdorë ligjin për të mbyllur operacionet lokale të Al Jazeera.

 

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka premtuar të "veprojë menjëherë për të ndaluar" operacionet e Al Jazeera në vend pasi parlamenti izraelit miratoi një ligj që u jep ministrave të lartë kompetenca për të mbyllur rrjetet e huaja të lajmeve që konsiderohen si një rrezik sigurie.

 

“Al Jazeera nuk do të transmetohet më nga Izraeli”, shkroi Netanyahu në një postim në X pasi ligji u miratua në leximet përfundimtare të hënën. “Kam ndërmend të veproj menjëherë në përputhje me ligjin e ri për të ndërprerë aktivitetin e kanalit.”

 

Netanyahu ka kërkuar prej kohësh të mbyllë transmetimet nga media me bazë në Katar, duke pretenduar paragjykime anti-izraelite.

 

Ligji, i cili u miratua me një votim 70-10 në Knesset, i jep kryeministrit dhe ministrit të komunikimit autoritetin për të urdhëruar mbylljen e rrjeteve të huaja që operojnë në Izrael dhe konfiskimin e pajisjeve të tyre nëse besohet se ato përbëjnë “dëm për shtetin. sigurisë”.

 

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre tha të hënën se një veprim izraelit për të mbyllur Al Jazeera do të ishte "shqetësues".

 

“Ne besojmë në lirinë e shtypit. Është kritike. Është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe Shtetet e Bashkuara mbështesin punën kritike të gazetarëve në mbarë botën, dhe kjo përfshin ata që raportojnë në konfliktin në Gaza, "u tha Jean-Pierre gazetarëve.

 

“Pra, ne besojmë se puna është e rëndësishme. Liria e shtypit është e rëndësishme. Dhe nëse ato raporte janë të vërteta, kjo është për ne.”

 

Ndërkohë, Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) tha se ligji i ri izraelit “po përbën një kërcënim të rëndësishëm për mediat ndërkombëtare”.

 

"Kjo kontribuon në një klimë të vetëcensurës dhe armiqësisë ndaj shtypit, një prirje që është përshkallëzuar që nga fillimi i luftës Izrael-Gaza," tha CPJ.

 

Miratimi i legjislacionit vjen gati pesë muaj  pasi Izraeli tha se do të bllokonte kanalin libanez Al Mayadeen.

 

Që nga fillimi i luftës së Izraelit në Gaza në tetor, qeveria izraelite ka miratuar rregullore të kohës së luftës që e lejojnë atë të mbyllë përkohësisht mediat e huaja që konsiderohen si kërcënim për interesat e saj kombëtare me pëlqimin e gjykatave.

 

Ai u përmba nga mbyllja e Al Jazeera në të njëjtën kohë. Megjithatë, Ministri i Komunikimeve Shlomo Karhi tha në atë kohë se ai shpresonte se masat do të përdoreshin kundër Al Jazeera në pronësi të Katarit.

 

Gjatë luftës në Gaza, disa nga gazetarët e kanalit dhe anëtarët e familjeve të tyre janë vrarë nga bombardimet izraelite.

 

Nga /rtsh.al/

XS
SM
MD
LG