Lidhje


Pamjet që vijnë nga spitali Al-Shifa tregojnë se Izraeli synon të shfarosë qëllimisht palestinezët

Pamjet që vijnë nga spitali Al-Shifa në Gaza dëshmojnë se Izraeli synon të shfarosë qëllimisht dhe sistematikisht popullin palestinez, tha Ministria e Jashtme e Turqisë të hënën. Në deklaratën e ministrisë, e publikuar pas tërheqjes së forcave izraelite nga spitali pas dy javësh, akuzohet ashpër Izraeli për krimet e luftës në enklavën e bllokuar palestineze."Krimet e kryera nga autoritetet izraelite gjatë gjashtë muajve të fundit janë ndër barbaritë më të mëdha në historinë njerëzore" . 

 

Tha ministria në një deklaratë, duke shtuar se komuniteti ndërkombëtar është i detyruar të ndalojë Izraelin, i cili injoron ligjin ndërkombëtar dhe përbën një kërcënim për paqen dhe stabilitetin. 

 

Ministria tha gjithashtu se autorët e këtyre krimeve do të dalin në gjyq dhe do të kujtohen si një turp për njerëzimin.

 

Deklarata vazhdoi duke thënë se rezoluta e fundit e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushimin në Gaza dhe masat shtesë të shpallura nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) duhet të zbatohen menjëherë.

 

Ushtria izraelite është kritikuar për asgjesimin e civilëve dhe shkatërrimin e një sektori shëndetësor tashmë të mbingarkuar me të plagosur nga lufta. Palestinezët thonë se trupat izraelite evakuuan me forcë shtëpitë pranë Al-Shifa në qendër të qytetit të Gazës dhe detyruan qindra banorë të marshonin në jug.

 

Pamjet video që qarkullonin në internet tregonin ndërtesa të dëmtuara dhe të djegura rëndë, tufa dheu që ishin grumbulluar nga buldozerët dhe pacientë në barela në korridoret e errësuar.

 

Rreth 32,800 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe 75,300 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së shërbimeve më bazike jetësore. Izraeli ka vendosur një bllokadë gjymtuese në Rripin e Gazës, duke e lënë popullsinë e tij, veçanërisht banorët e Gazës veriore, në prag të urisë./Nga DS

XS
SM
MD
LG