Lidhje


Maldivet nisin mbledhjen e fondeve për Palestinën

Maldivet nisën të mërkurën një fushatë mbarëkombëtare për mbledhjen e fondeve për Palestinën. Fushata "Maldvianët në Solidaritet me Palestinën" u nis nga Presidenti Mohamed Muizzu në kryeqytetin Male, tha zyra e tij. Fushata do të vazhdojë edhe sot vonë me 13 kuti dhurimi në zonën e madhe të Males. Muizzu u bëri thirrje njerëzve që "të japin ndihmën më të madhe për popullin e Palestinës". Ligjvënësit e Kongresit Kombëtar Popullor në pushtet dhanë gjithashtu donacione për fushatën, e cila po zhvillohet në bashkëpunim me mediat lokale. Maldivet, si asnjë vend tjetër, në fillim të këtij muaji vendosën një ndalim për qytetarët izraelitë që të hyjnë në ishull për shkak të luftës së vazhdueshme të Tel Avivit ndaj Gazas.

 

Vendimi përfshin ndryshimin e ligjeve të nevojshme për të parandaluar hyrjen e mbajtësve të pasaportave izraelite në Maldive dhe krijimin e një kabineti për të mbikëqyrur këto përpjekje.

 

Përveç ndalimit, Maldivet kishin thënë se Muizzu do të emërojë një të dërguar special për të vlerësuar nevojat e palestinezëve dhe për të nisur një fushatë për mbledhjen e fondeve dhe donacionet do të dërgohen përmes agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA.

 

Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit 2023 nga Hamasi, pavarësisht rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

 

Afro 37,200 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe më shumë se 84,800 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

 

Tetë muaj pas luftës së izraelit, pjesë të mëdha të Gazës ishin nën gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

 

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj./A2

XS
SM
MD
LG