Lidhje


"Ata i shohin gratë si mbretëresha": Dëshmitë e ish-pengëve hedhin poshtë pretendimet e Izraelit ndaj Hamasit

Dëshmitë e reja kanë hedhur poshtë narrativat dhe pretendimet e bëra nga forcat okupuese izraelite për keqtrajtimin e supozuar të pengjeve gjatë ndalimit të tyre nga lëvizja e rezistencës palestineze Hamas në Gaza. Dëshmitë e reja erdhën nga një nënë dhe vajza e saj që ishin ndër pengjet e mbajtura nga Hamasi pas sulmit të befasishëm më 7 tetor. Në intervistën e tyre me kanalin izraelit 12, Almond Goldstein tha se anëtarët e lëvizjes së rezistencës po i mbronin ata me "trupat" e tyre nga bombardimet izraelite. “Kur i pyetëm nëse do të na vrisnin, përgjigja e tyre ishte: ne do të vdesim para se të vdisni ju”, tha Goldstein.

 

Ajo shtoi se rojet ishin shumë pranë tyre dhe se ata nuk i linin kurrë vetëm.


“Prandaj kisha frikë se ushtria izraelite do të vinte në çdo moment. Kisha frikë nga kjo”, shtoi Goldstein.

 

Forcat okupuese izraelite kanë nisur sulme ajrore dhe bomba memece, të njohura gjithashtu si municione të padrejtuara, gjatë gjithë luftës së tyre kundër civilëve palestinezë në Gaza që nga 7 tetori.

 

Sulmet ajrore izraelite vranë disa pengje të mbajtura nga Hamasi.

 

Në fillim të këtij muaji, forcat okupuese izraelite pranuan se vranë tre pengje gjatë sulmeve të tyre të pamëshirshme në Gaza.

 

Vajza e pengut, Agam, e cila ishte gjithashtu rob, tha se ajo kishte praktikuar sport gjatë gjithë kohës gjatë ndalimit të tyre.

 


"Unë u stërvita për një grindje me grusht me një nga rojet, por para kësaj, ai mbështillte një peshqir rreth dorës së tij," tha Agam.

 

Ajo tha se anëtari i Hamasit e mbështolli dorën me një peshqir për respekt.

 

“Ata i respektonin gratë. Për ta, gratë janë të shenjta dhe nuk lejohen t'i prekin ato. Për ta, gratë janë mbretëresha,” shtoi ajo.

 

Nëna foli gjithashtu për mënyrën sesi anëtarët e Hamasit luanin me dy djemtë e saj të vegjël.

 

"Ata po luanin dhe vizatonin, dhe roja jonë madje u mësoi atyre disa lojëra me letra," shtoi ajo.


Dëshmitë e reja nuk janë të parat e llojit të tyre që hedhin poshtë pretendimet e mediave dhe qeverisë izraelite për përfshirjen e dyshuar të Hamasit në përdhunimin dhe keqtrajtimin e pengjeve.

 

Yocheved Liftshitz, një peng 85-vjeçar i liruar nga lëvizja e rezistencës palestineze Hamas në tetor, mohoi të gjitha raportet që pretendonin se pengjet po keqtrajtoheshin.

 

Ish pengu ishte një nga disa të arrestuarit e liruar për qëllime humanitare.

 

Liftshitz theksoi publikisht se ajo ishte "trajtuar shumë mirë" së bashku me pengjet e tjerë të mbajtur rob që nga 7 tetori.

 

Shumë video kanë dokumentuar gjithashtu se si pengjet me gëzim u thonë lamtumirë anëtarëve të Hamasit pas lirimit të tyre si pjesë e armëpushimit tashmë të skaduar midis Izraelit dhe lëvizjes së rezistencës./

XS
SM
MD
LG