Lidhje


Vrasja e një vajze 8-vjeçare ‘ndez’ dhunë në Meksikë

Një grua e dyshuar për vrasjen e një vajze 8-vjeçare në Meksikën jugore u rrah për vdekje nga një turmë në protestat e shkaktuara nga vrasja.


Sipas mediave të huaja, protestat e dhunshme filluan pasi trupi i Camila Gómez u gjet në një rrugë pranë qytetit të Taxco të enjten.

 

Pamjet në mediat sociale treguan policinë duke parë teksa një grua vendase që besohej se ishte përgjegjëse për vrasjen u rrah brutalisht në mes të ditës.

 

Dy burra të dyshuar gjithashtu nga vendasit për përfshirje në vrasje, u sulmuan por mbijetuan.

 

Camila u zhduk të mërkurën pasi hyri në shtëpinë e një fqinji për të përdorur pishinën e tyre.

 

Nëna e saj shkoi në polici disa orë më vonë pasi mori mesazhe telefonike që kërkonin një shpërblim për ta liruar.

 

Ajo thotë se i dha policisë imazhe nga kamera e sigurisë e një fqinji tjetër, duke treguar shtëpinë ku ndodhej vajza, por ata thuhet se i injoruan lutjet e saj për të vepruar.

 

Trupi i Camila u gjet në një rrugë lokale të enjten. Autoritetet lokale më vonë konfirmuan se po hetonin një grua dhe dy burra për vrasje të rëndë.

 

Të afërmit e Camila iu bashkuan banorëve të Taxco për të protestuar kundër policisë dhe për të kërkuar drejtësi në një rast që shkaktoi zemërim në Meksikë, një vend me një nga nivelet më të larta në botë të dhunës ndaj grave.

 

Banorët e Taxco-s përmbysën makinat, bllokuan një rrugë dhe rrethuan tre persona që besonin se kishin vrarë vajzën.

 

Pamjet e mediave sociale të turmës së linçit treguan se policia shikonte se si një grua vendase që besohej se ishte përgjegjëse ishte sulmuar brutalisht.

 

Policia duket se po përpiqej t’i largonte ata nga vendi ku ishte mbledhur turma.

 

Prokurorët vendas po e trajtojnë vdekjen e gruas nga duart e turmës si vrasje të kualifikuar, raporton agjencia e lajmeve AFP./ Nga Euronews.al

XS
SM
MD
LG