Lidhje


Malajzia arreston 'spiunin izraelit' në operacionin e Kuala Lumpurit

Malajzia ka arrestuar një burrë të armatosur në një hotel në Kuala Lumpur, tha zyrtari i lartë i policisë së saj, duke e përshkruar 36-vjeçarin si një spiun të dyshuar izraelit.

 

Burri, i cili u gjet duke mbajtur gjashtë pistoleta dhe 200 plumba, kishte mbërritur në Aeroportin Ndërkombëtar të Kuala Lumpur nga Emiratet e Bashkuara Arabe më 12 mars duke përdorur atë që autoritetet besonin se ishte një pasaportë e rreme franceze, tha në një konferencë shtypi Inspektori i Përgjithshëm i Policisë Razarudin Husain, të premten.

 

I dyshuari dorëzoi një pasaportë izraelite pas marrjes në pyetje nga policia, tha Razarudin.

 

Razarudin tha se policia po heton mundësinë që njeriu mund të jetë një anëtar i inteligjencës izraelite, megjithëse i dyshuari u tha autoriteteve se kishte hyrë në Malajzi për të gjuajtur një shtetas tjetër izraelit për shkak të një mosmarrëveshjeje familjare.

 

"Megjithatë, ne nuk i besojmë plotësisht kësaj narrative pasi dyshojmë se mund të ketë një axhendë tjetër," tha Razarudin, duke shtuar se i arrestuari kishte lëvizur midis disa hoteleve gjatë kohës së tij në Malajzi.

 

Policia po hetonte gjithashtu se si i dyshuari i kishte marrë armët, të cilat ishin blerë në Malajzi dhe paguar me monedhë kripto, tha Razarudin.

 

Autoritetet ishin në gatishmëri të lartë pas arrestimit, me sigurinë e shtuar për mbretin e Malajzisë, kryeministrin Anwar Ibrahim dhe figura të tjera të nivelit të lartë, shtoi ai./Nga TRTworld

XS
SM
MD
LG